آب مورد نیاز بدن حین ورزش!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 9 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ماده ای که بیشترین حجم بدن را به خود اختصاص می دهد و باید گفت دو سوم وزن بدن را تشکیل داده، آب است. اکثر افراد فکر می کنند آب بدن در خون که مایع است وجود دارد، در حالی که بیشترین حجم آب در سلول ها بوده و تنها 5 درصد آن در خون موجود می باشد. با توجه به این که آب مایعی ضروری برای بدن بوده، در صورت کمبود آن هیچ یک از فعالیت های شیمیایی در بدن صورت نخواهد گرفت. علاوه براین سلول ها برای جذب مواد مفید و نیز دفع مواد زائد از بدن شدیدا به آب نیاز دارند.

وجود آب در بدن است که باعث می شود بدن انسان، حالتی ضربه گیر و ارتجاعی داشته باشد و به این دلیل است که می تواند از اندام های داخلی حفاظت نماید. در صورتی که آب در بدن انسان ها وجود نداشته باشد، بدن به جسمی سخت و شکننده تبدیل خواهد شد. علاوه براین ها آب در بدن انتقال دهنده مواد غذایی، انجام عملیات هضم، تنظیم دمای بدن، حرکت آسان مفاصل و غیره و غیره را به عهده خواهد داشت.

بدن انسان به طور روزانه در حال جنب و جوش و انجام فعالیت های فیزیکی است. به این صورت که برای هر کار کوچکی باید انرژی صرف کند و این انرژی از آب بدن و نیز مواد غذایی صرف شده تامین می شود. حال شما فکر کنید اگر شخصی تصمیم به کالری سوزی یا کاهش وزن داشته باشد باید با داشتن انرژی مورد نیاز بتواند وزن کم کند. با داشتن همین انرژی است که فرد می تواند به ورزش و کاهش وزن بپردازد.

افرادی که روزانه ورزش می کنند، بر روی تردمیل می دوند یا پیاده روی می کنند باید قبل از شروع تمرین بدن خود را هیدراته نمایند. از آنجایی که در زمان ورزش با انجام تمرینات و فعالیت فیزیکی بدن شروع به تعریق می کند، میزان قابل توجهی آب از بدن ورزشکار دفع خواهد شد. بنابراین باید به قدری آب نوشید که در زمان ورزش با عرق کردن و از دست رفتن آب بدن دچار بی آبی نشوید.

وقتی برای رسیدن به کاهش وزن بر روی تردمیل می دوید، باید مواردی را رعایت نمایید تا بتوانید زودتر به هدف برسید. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب به میزان کافی در طول تمرینات در عملکرد شما حین تمرین و کاهش وزن تان تاثیر به سزایی خواهد داشت. کم آبی بدن می تواند تغییرات محسوسی در فرآیند جسمی و نیز ذهنی افراد ایجاد نماید و این موضوع مخصوصا برای افرادی که ورزش می کنند بسیار حساس تر و حیاتی تر خواهد بود چه بسا این ورزش یک پیاده روی ساده، دویدن یا ورزشی حرفه ای مانند بدن سازی و غیره باشد.

کم آبی یا دهیدراسیون در ورزش چیست؟

وقتی شما به انجام تمرینات با شدت بالا می پردازید یا تمرینات طولانی مدت انجام می دهید، آب بدن تان به طور چشمگیری کاهش می یابد و علت آن تعریق بیش از حد هنگام ورزش است که باعث می شود آب بدن از سطح پوست به صورت آب و نمک خارج شود. در این زمان احساس سوزش در عضلات، سخت نفس کشیدن و نیز خشکی نفس نشان می دهد که دچار کم آبی یا دهیدراسیون شده اید که البته علاوه بر این موارد که اصلی ترین آن ها بود، احساس گیجی، خستگی، تاری دید و غیره نیز احتیاج مبرم آب به بدن را تایید خواهد کرد.

نوشیدن آب با کاهش وزن ارتباط مستقیم دارد!

همانطور که می دانید، آب یکی از اصلی ترین اجزای ضروری در رژیم کاهش وزن بوده و نوشیدن آن در صبح به صورت ناشتا باعث عملکرد صحیح بدن، مخصوصا روده ها خواهد شد. نوشیدن یک لیوان آب در ابتدای صبح آن هم آب ولرم، باعث می شود شما کمتر احساس گرسنگی کنید. مصرف 8 لیوان آب در روز باعث تسریع فرآیند متابولیسم بدن خواهد شد به این صورت که وقتی بدن تان غذایی را که می خورید به جای اینکه آن را ذخیره کند به سوزاندنش خواهد پرداخت.

آب رسانی مناسب به بدن باعث می شود چربی های انباشته شده، سوخته شوند و به این ترتیب سلول های چربی به انرژی تبدیل می شوند و شما می توانید مدت طولانی تری با شدت بیشتر به دویدن بر روی تردمیل بپردازید. علاوه بر تاثیر آب در افزایش متابولیسم بدن، نوشیدن آن حین ورزش باعث می شود مفاصل شما نرم و روان شود و راحت تر بتوانید به تمرینات تان بر روی تردمیل ادامه دهید.

با نوشیدن آب باعث می شوید آن میزان آبی که در زمان تمرین با تعریق از بدن خارج شده دوباره جایگزین شود و برای ادامه تمرینات نیروی بیشتری داشته باشید. همچنین نوشیدن آب سرد، سرعت سوخت و ساز را بالا می برد و به این علت که دمای پایین و سرد آب، بدن را مجبور می کند برای تعدیل دمای درونی اش، سخت تر کار کند و این حالت منجر به افزایش سرعت متابولیسم می شود.

با نوشیدن آب از گرمازدگی و خستگی زودرس حین ورزش جلوگیری نمایید.

یکی از عوارض کم آبی بدن حین ورزش گرمازدگی است. با افزایش دمای بدن، عمل طبیعی عرق کردن رخ خواهد داد که علت آن پایین آورن دمای بدن و خنک شدن آن می باشد. این روند مانند یه تهویه هوا عمل کرده و باعث تنظیم دمای بدن در طول تمرین خواهد شد. در صورتی که بدن شما آب به میزان کافی دریافت نکرده باشد، خون غلیظ شده و جریان گردش آن کند می شود که به موجب آن به قلب فشار آمده و با تعریق بیش از حد و از دست رفتن آب بدن، دیگر بدن قادر به تولید عرق نبوده، در نتیجه حرارت آن بیش از پیش بالا می رود و موجب گرمازدگی خواهد شد. تمامی این موارد دست به دست هم داده و با کم آبی بدن، فرد از ادامه تمرینات باز خواهد ماند که همان خستگی زودرس در تمرین می باشد.

این را بدانید که نوشیدن آب قبل از تمرین یا همان هیدراته کردن بدن، در عملکرد ورزشکار نقش به سزایی داشته و باعث می شود شما بتوانید با انرژی بیشتری ورزش را ادامه دهید. در حین تمرین نیز نوشیدن آب باعث می شود میزان آبی که در زمان ورزش از بدن به صورت تعریق خارج شده جایگزین شود و از عواملی مانند: گیجی، خستگی و دهیدراته شدن بدن جلوگیری شود و ورزشکار بتواند با آن انرژی دوباره بگیرد و مدت طولانی تر به ورزش ادامه دهد. نوشیدن آب پس از تمرین نیز باعث خواهد کمبود آب در بدن جبران شود و بدن راحت تر به سوخت و ساز بعد از تمرین بپردازد. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :