آموزش دویدن صحیح بر روی دستگاه تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 آذر 1395 در ساعت 10 : 35 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دویدن بر روی دستگاه تردمیل بدون تنش و گرفتگی اهمیت زیادی دارد؛ چون تمرینات اشتباه باعث می شوند ما دچار دردها و خستگی های نامتعارف بشویم و برای انجام تمرین در جلسات بعدی مشکل پیدا کنیم و حتی ناچار شویم جلسات ورزش را به تاخیر بیندازیم که این اصلا خوب نیست؛ از طرفی انجام تمرینات ورزشی به روش اصولی و درست به بدن فرم زیبایی می بخشد و خستگی کمتری به همراه می آورد.

بیشتر مردم در هنگام دویدن در قسمت بالا تنه دچار تنش شده و شانه های خود را به سمت جلو می برند و حالتی قوز کرده به بدن می دهند؛ اگر این شکل دویدن ادامه پیدا کند، فرم بدن ناخوشایند خواهد شد.حرکت بیش از حد بازوها انرژی فرد را بیهوده هدر می دهد و ایجاد خستگی زودرس و ناتوانی می کند. در حین دویدن به فرم بدن خود دقت کنید تا مطمئن شوید هیچ فشار اضافه و تنشی به بدن وارد نمی شود.

هیچ گاه دستان خود را محکم مشت نکنید؛ در واقع کف دست باید حالتی نزدیک به مشت شدن داشته باشد. مشت کردن محکم دست ها اجازه نمی دهد خون آن طور که باید در دست ها جریان بیابد. دست ها را راحت و ریلکس نگه دارید.

شانه می بایست حالتی آزادانه داشته و کمی پایین باشد؛ شانه های خود را بالا ندهید. استخوان های کتف را کمی به سمت عقب داده و فشرده نگاه دارید. دست ها را با زاویه 90 درجه در دوطرف بدن قرار بدهید و مانند پاندول ساعت هماهنگ با حرکت پاها به جلو و عقب ببرید؛ مچ ها می بایست مدام از کنار یکدیگر عبور کنند.

سر خود را بالا نبرید و پایین هم نیندازید؛ به نقطه مقابل خود چشم بدوزید. در صورتی که سر حالت اشتباهی داشته باشد، به عضلات گردن و شانه فشار وارد می شود. سر را طوری نگه دارید که گوش ها در راستای شانه باشند؛ اگر سر را جلو بدهید منجر به گرفتگی و تنش خواهد شد.

منظم و عمیق نفس بکشید؛ شکم را به بیرون ندهید و بالا تنه خود را صاف نگه دارید. تنفس صحیح یکی از ارکان ورزش محسوب می شود. بهترین راه نفس کشیدن این است که هوا را در 3 ثانیه توسط بینی به داخل ریه بفرستید و در 2 ثانیه با سرعت بیشتر از دهان خارج کنید؛ فیلترهای جلو بینی هوا را تصفیه می کنند و دهان به علت بزرگ تر بودن هوای بیشتری را خارج کرده و در ریه ها جا برای اکسیژن تازه باز می شود.

گوش دادن به موسیقی در هنگام دویدن یک کار فانتزی نیست؛ بلکه یک ضرورت محسوب می شود؛ زیرا گوش دادن به موسیقی پرانرژی در بدن ایجاد برانگیختگی می کند و سرعت ورزشکار هم زمان با ضرب های موسیقی بیشتر می شود.

موسیقی یک دوپینگ مجاز است که حواس انسان را از خستگی پرت کرده و باعث می شود گذر زمان را کمتر حس کنید؛ در صورتی که در منزل با تردمیل خانگی ورزش می کنید، می توانید در هنگام انجام تمرینات به تماشای تلوزیون بپردازید؛ این کار نیز گذر زمان را نا محسوس می کند.

محققان بر این باورند که بهترین هماهنگی بدن با موسیقی زمانی اتفاق می افتد که ریتم موسیقی در دقیقه حدود 145 ضرب باشد.پس از به دست آوردن تعادل خود بر روی تردمیل دسته ها را رها کنید؛ تکیه دادن به دسته ها موجب می شود دستگاه کالری سوزانده شده را نشان بدهد. در صورتی که با رها کردن دسته تعادل شما به هم می خورد، بدان معنی است که سرعت اشتباه می باشد و می بایست آن را کاهش بدهید.

بر روی دستگاه تردمیل 3 فاکتور زمان، سرعت و شیب در اختیار کاربر قرار دارد؛ با افزایش هریک از این 3 عنصر می توانید شدت تمرین را بیشتر کنید. شدت تمرین همواره به آمادگی جسمانی فرد مرتبط است. هر چه طولانی تر و بیشتر ورزش کنید از آمادگی جسمانی بیشتری برخودار می شوید.

یک ساعت پیش از تمرین دویدن یک لیوان آب بنوشید و در طی تمرین یک بطری آب در دسترس داشته باشید؛ ولی در هنگام تمرین به یک باره مقدار زیادی مایعات ننوشید؛ زیرا برای دفع آن مجبور می شوید تمرین را قطع کنید و بدن سرد می شود؛ هرگاه احساس کردید تشنه هستید چند جرعه آب بنوشید و گلویی تر کنید؛ با این کار دمای بدن را متعادل شده و سوخت و ساز افزایش می یابد.

هیچ گاه ناگهان سرعت خود را بالا نبرید؛ در صورتی که حس کردید نفس تان برای دویدن خوب است سرعت را یک درجه افزایش بدهید و به مدت 1 دقیقه در همان سرعت بدوید؛ اگر باز هم حس کردید برای بالا بردن سرعت جا دارید، سرعت را یک درجه بالا ببرید.قبل از شروع هر فعالیت ورزشی با نرم دویدن و انجام تمرینات کششی بدن خود را گرم کنید؛ در پایان تمرین نیز 3 الی 5 دقیقه آهسته راه بروید تا ضربان قلب عادی بشود؛ پس از این که از دستگاه پایین آمدید، حرکات کششی انجام بدهید تا بدن سرد بشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :