آیا بهترین ورزش هوازی تردمیل است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 2 دی 1395 در ساعت 10 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل یا نقاله وسیله ای ورزشی است که در دو گروه خانگی و باشگاهی به بازار عرضه شده و وسیله ای برای تمرین دویدن و راه رفتن به غیر از روی آسفالت و موزاییک است. تردميل، دارای تسمه است كه چرخش آن موجب به حركت درآمدن و فعاليت شخص روي دستگاه مي شود. موتور تردميل، فناوری خاصی دارد و به كمك عضلات شما آمده تا شرايط مختلفی را براي راه رفتن يا دويدن به وجود آورد.

نمايش ضربان قلب به دو شيوه صورت مي گيرد: ابتدا، با قراردادن دست روي دست گيره هاي دستگاه كه روي آن صفحات حساسي نصب شده و ضربان قلب را براساس نبض انگشتان نمايش مي دهد يا با ارتباط گيره اي كوچك به لاله ي گوش، مي توان ضربان قلب را روي صفحه ي نمايش مشاهده كرد. راه ديگر تشخیص ضربان قلب كه در تردمیل های بیشتر باشگاهی وجود دارد، استفاده از نواري است كه روي قفسه ي سينه بسته مي شود و به صورت دقيق و مستقيم، مي توان ضربان قلب را لحظه به لحظه روي صفحه نمايش ديد.

داشتن نمايشگر ضربان قلب در تردميل های خانگی و باشگاهی، مزيت بزرگي محسوب مي شود؛ زيرا، مازاد بر رویت ضربان قلب و آگاهي از شدت فعاليت، مي توان تمرينات و فعاليت ورزشي را دقيق تر و مناسب با هدف(كاهش وزن، افزايش سطح آمادگي جسماني، آمادگي هوازي ياغير هوازي و…) تنظيم کرد. تردمیل یکی از دوست داشتنی ترین ابزار هر باشگاه ورزشی به حساب می آید. استفاده از آن با اینکه سخت نیست اما بعضی ها به درستی از آن استقاده نمی کنند.

یاد گرفتن نحوه استفاده صحیح از تردمیل کمک میکند که تمرینی مفیدتر و ایمن تر داشته باشید. خاصیت شيب دار كردن سطح دويدن، مي تواند مازاد بر ايجاد گوناگونی هنگام فعاليت، برميزان شدت فعاليت فرد متناسب با توانايي هاي او بيفزايد. تردميل های خانگی و باشگاهی ، معمولا داراي نمایشگرند كه اطلاعاتی: زمان فعاليت، شدت فعاليت، ميزان كالري مصرفي، شيب دستگاه، سرعت دستگاه، نوع برنامه در حال اجرا را در اختيار کاربر قرار مي دهد. مدل هاي پيشرفته تر اين دستگاه، قابليت نمايش سنسور ضربان قلب فرد در حال فعاليت را نيز دارد.

بهترین ورزش هوازی برای هر فرد متفاوت می باشد. فواید و تاثیرات ورزش هوازی بر روی قلب مشابه هم هستند . هر فرد برای خود باید مانند یک دکتر یا یک فیزیولوژیست ورزشی باشید. و ورزشی را انتخاب نمایید که با وضعیت جسمانی و اندام شما متناسب است.

برنامه ورزش هوازی باید دارای چهار هدف باشد :

1- بکارگیری عضلات به طور متوالی
2- آن را بتوانید به مدت 30 الی 60 دقیقه و 3 تا 5 روز در هفته انجام بدهید.
3- اهداف قلبی و عروقی که دکتر یا فیزیولوژیست تجویز می کند را شامل شود.
4- باید به صورتی باشد که وقتی آن را اجرا می کنید از اجرای این تمرین لذت ببرید و شما را خسته و کسل نکند.

دوچرخه سواری

یکی دیگر از ورزش های هوازی ، دوچرخه سواری می باشد.این ورزش را مانند پیاده روی می توان هم در خارج از منزل و هم داخل منزل به وسیله دوچرخه ثابت انجام داد . ورزش دوچرخه سواری ممکن است برای اشخاصی که مشکلات ورم مفصلی یا ارتوپدی دارند ایده آل باشد.به وسیله یک برنامه که ترکیبی از دوچرخه سواری و پیاده روی باشد می توان بسیاری بهره برد و مزایای قلبی عروقی فراوان بدون آنکه درد خاصی احساس نماییم انجام داد.افرادی که دارای بیش از 20 کیلو اضافه وزن هستند دوچرخه سواری بهترین انتخاب برایشان می باشد.یکی از محدودیت های دوچرخه سواری بیرون از منزل می توان شرایط آب و هوایی دانست.از این رو دوچرخه ثابت بسیار مفید و در هر شرایط آب و هوایی درون منزل قابل استفاده می باشد.

پیاده روی

یکی از ساده ترین و در دسترس ترین ورزش های هوازی پیاده روی می باشد.میزان شدت پیاده روی بسته به نوع توانایی جسمانی هر فرد می باشد. برای پیاده روی به جز کفش مناسب به هیچ چیز دیگر نیازی نیست.افراد در هر مکان و زمانی که باشند چه در داخل و چه در خارج از خانه می توانند این کار را انجام بدهند . در داخل خانه می توانند به راحتی با استفاده از تردمیل این کار را انجام بدهند.اگر فردی تا کنون هیچگونه ورزش دیگری انجام نداده است می توان با پیاده روی یک برنامه ورزشی خوب را شروع کرد.

ماشین آلات شبیه ساز اسکی ، پله کوهنورد ، استپر

از دستگاه های نامبرده میتوان یک نوع تمرین هوازی خوب انجام داد و هر کدام از این ها دارای نقاط ضعف و قوت می باشند.این دستگاه ها برای افراد تازه کار و مبتدی که سطح آمادگی کمی دارند بسیار مفید بوده و برای آنکه نحوه استفاده از آن ها را بدانید قبل از خرید آن را در باشگاه های ورزشی و فروشگاه ها آزمایش نمایید.

اشخاصی که دارای درد مفاصل رانیا زانو دارند باید از کارکردن با پله کوهنوردی بپرهیزند.موتور های موجود در این پله کوهنوردی ممکن است تنش های اضافی در بین مفاصل ایجاد نموده و مشکلاتی را به بار آورند.دستگاه اسکی فضایی نیاز به هماهنگی های بالاتر دارد و یکی از بهترین مزیت های اینگونه دستگاه ها این است که دیگر نیازی به توجه شرایط آب و هوایی نیست و می توان به راحتی در هر فصلی از آن استفاده نمود.

رقص ایروبیک و آهسته دویدن

این فعالیت می تواند یک ورزش بی خطر و مناسب برای اکثر افراد باشد و هر دو مورد ذکر شده را نیز می توان در منزل انجام داد.

فعالیت شنا

شنا جزء ورزش های هوازی بسیار عالی محسوب می شود اما قبل از انجام هرگونه ورزشی باید ملاحضات لازم را در نظر گرفت.افرادی که شنا بلد نیستند و مبتدی می باشند این ورزش برایشان مقداری دشوار است به همین دلیل انجام این مرحله برایشان 30 تا 60 دقیقه توصیه می شود.

شنا اغلب برای عضلات بالا تنه کوچکتر تمرکز می کند و از دوچرخه سواری و حتی پیاده روی نیز کارآمد تر می باشد.به سادگی می توان ضربان قلب را با شنا کردن افزایش داد . از همین جهت افرادی که دارای بیماری قلبی هستند باید قبل از آنکه فعالیت شنا انجام دهند با پزشک خود مشورت نمایند . برای افرادی که دارای مشکلات درد مفاصل هستند ایروبیک و پیاده روی در آب جایگزین مناسبی می باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :