با تردمیل سوخت و ساز بدن را افزایش دهید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 28 مرداد 1397 در ساعت 12 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همانطور که می دانید یکی از دلایلی که باعث لاغری سریع در افراد می شود، متابولیسم بدن آن هاست. علاوه بر تمرینات پی در پی روزانه که موجب کاهش وزن خواهد شد، اینکه بدن بتواند انرژی را در جهت لاغری بسوزاند بسیار مهم است. اما همیشه این ورزش نیست که قطعا موجب کاهش وزن می شود، بلکه عوامل تاثیر گذار دیگری در این روند دخیل هستند که از جمله آن سوخت و ساز بدن یا همان متابولیسم است.

انرژی مورد نیاز افراد در طول روز توسط مواد غذایی مصرف شده تامین خواهد شد؛ بنابراین می توان گفت: هر فرد انرژی مورد نیاز برای ادامه فعالیت های روزانه خود را از طریق سوختن مواد مصرف شده در طی روز بدست خواهد آورد. سرعت این سوخت و ساز در کاهش وزن بسیار موثر بوده و یکی از اصلی ترین روش ها برای کنترل وزن می باشد.

اما ورزش چگونه در این روند تاثیر گذار خواهد بود؟ استفاده از دستگاه های ورزشی هوازی این روزها بسیار متداول شده است و افراد با تصمیم به کاهش وزن، اقدام به تهیه تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال می کنند. اما آیا این دستگاه های ورزشی در رسیدن شما به اهداف تان موثر هستند؟ آیا تردمیل می تواند باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن یا افزایش متابولیسم شود؟

در کل باید بیان کنیم که تمامی ورزش های هوازی مانند: دو، دوچرخه سواری، شنا، ایروبیک و ... باعث افزایش متابولیسم بدن خواهد شد؛ اما در این میان دو و پیاده روی یکی از اصلی ترین این روش ها به شمار می آیند، مخصوصا اینکه دستگاه شبیه ساز پیاده روی نیز در دسترس عموم بوده و کار را بیش از پیش برای همگان راحت کرده است.

میزان متابولیسم یا همان سرعت سوختن کالری به عوامل زیادی وابسته است که از جمله آن ها ژنتیک بوده که برخی افراد به صورت وراثتی متابولیسم بالایی دارند، جنسیت نیز در این مورد تاثیر گذار است و اصولا آقایان نسبت به بانوان کالری بیشتری می سوزانند و سن و سال نیز که میزان سوخت و ساز پس از 40 سالگی رو به کاهش است، می باشد. حال علاوه بر این موارد، داشتن رژیم غذایی مناسب، تمرین به صورت متداوم و نوشیدن آب نیز در روند کاهش وزن تاثیر گذار خواهند بود. اگر تصمیم دارید که سرعت سوخت و ساز بدن تان را افزایش دهید، باید طبق برنامه ریزی دقیق بتوانید با رعایت تمامی این موارد، موجب کاهش وزن شوید.

دویدن بر روی تردمیل به تنهایی موجب لاغری نخواهد شد، بنابراین باید با توجه به برنامه تمرینی دقیق و متنوع که البته در اکثر دستگاه های ورزشی نیز در حافظه دستگاه ذخیره شده است، تمرینات تان را تنوع ببخشید. لازم نیست که در اجرای ورزش بر روی تردمیل به بدن تان فشار بیاورید؛ این کار نه تنها موجب لاغری سریع نخواهد شد بلکه باعث اختلال می شود. زیرا بدن به اجرای تمرین عادت نداشته و با فشار بیش از حد به خود موجب دلزدگی از ورزش خواهید شد و در نتیجه منجر به ترک تمرین می شوید.

چگونه بر روی تردمیل تمرین کنید تا باعث افزایش سوخت و ساز بدن شوید؟

شما باید این را به یاد داشته باشید که روزانه ورزش کنید، حتی برای مدت 5 دقیقه هم که شده، بر روی تردمیل بروید و یک پیاده روی ساده داشته باشید. پس از مدتی می توانید زمان راه رفتن بر روی دستگاه را افزایش دهید و در همین حین باید رژیم غذایی تان را به خوبی رعایت کنید. استفاده از ادویه های تند مانند: فلفل قرمز باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. پس در رژیم غذایی تان فلفل را وارد کنید اما نه خیلی زیاد.

همچنین به یاد داشته باشید که قبل از شروع تمرین از مصرف غذاهای چرب و سنگین خودداری نمایید. زیرا باعث اختلال در معده شده و حین تمرین باعث بروز مشکل می شود؛ مصرف وعده ای حاوی کربوهیدرات و غذاهای سبک بهترین گزینه برای شماست که می تواند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن تان برای ادامه تمرین را تامین نماید.

بدن برای سوخت و ساز به نوشیدن آب نیاز دارد، حتی اگر کم آبی خفیف را تجربه کنید، سرعت متابولیسم کاهش پیدا می‌ کند. نوشیدن آب همچنین از خستگی زودرس حین تمرین جلوگیری کرده و باعث می شود بتوانید مدت زمان بیشتری به ورزش بپردازید. سعی کنید قبل از شروع تمرین بر روی تردمیل به میزان کافی آب بنوشید، در حین تمرین نیز منتظر تشنگی نباشید و قبل از احساس تشنه بودن آب بنوشید. زیرا این حس حین تمرین فقط تشنگی تان را برطرف می نماید و در نتیجه بدن سیراب نشده و باعث کم آبی می شود.

پیاده روی بر روی تردمیل به صورت روزانه با رعایت موارد ذکر شده، باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. حتی اگر شما فردی باشید که متابولیسم بدن تان پایین است اما می توانید این متابولیسم را به راحتی تغییر داده و باعث کاهش وزن شوید و انرژی مصرفی خود را به خوبی بسوزانید. تردمیل دستگاه ورزشی هوازی است که این روزها در بسیاری از منازل استفاده می شود و افرادی که به طور دقیق در تمرین با آن برنامه ریزی داشته اند و به خوبی موجب افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن شده اند. توصیه می کنیم برای اینکه زودتر به اهداف خود برسید حین تمرین بر روی تردمیل تمرینات متنوعی را اجرا نمایید و از یک برنامه تمرینی تکراری پیروی نکنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :