بر روی تردمیل چه شیبی مناسب است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 29 مرداد 1396 در ساعت 15 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دویدن روی تردمیل در واقع شبیه سازی دویدن بر روی زمین و خارج از محیط خانه می‌باشد و به دلیل عدم وجود مقاومت هوا این کار به مراتب راحت‌تر و دارای سهولت بیشتری است.برای اینکه بتوان شبیه سازی دقیق‌تری از محیط حاکم بر بیرون را روی تردمیل پیاده کرد بهتر است شیب تردمیل خود را روی 1 درصد تنظیم نمایید.

با استفاده از شیب 1 درصد شرایط دویدن و یا راه رفتن در بیرون از خانه بسیار ملموس می‌باشد.اگر تازه تردمیل خریداری نموده‌اید و یا مدت زیادی است که فعالیت ورزشی انجام نداده‌اید توصیه می‌شود شیب تردمیل را روی صفر تنظیم نمایید و بعد از آمادگی از نظر شرایط جسمی و بدنی کم کم شیب را افزایش دهید و همچنین از سرعت پایین استفاده نمایید.

بعضی از ورزشکارانی که بصورت مداوم از تردمیل استفاده می‌کنند و به اصطلاح در استفاده از این وسیله ورزشی حرفه‌ای و خبره شده‌اند شروع به تمرینات سخت و دشواری با شیب‌های بالا انجام می‌دهند و شیب را آنقدر بالا می‌برند که مجبور به استفاده از دستگیره‌های تردمیل می‌شوند. در واقع این دستگیره‌ها برای حفظ ایمنی دونده طراحی شده‌اند و برای استفاده در دوندگی کاربردی ندارند و از کیفیت ورزش هوازی بر روی تردمیل می‌کاهند. تکیه دادن دست‌ها به دستگیره‌های تردمیل عمل متابولیسم و سوخت ساز حاصل از دوندگی را کاهش می‌دهد.

توصیه می‌شود هنگام دوندگی و یا راه رفتن بر روی تردمیل دست‌های خود را نیز درگیر حرکت کنید تا در بهترین و ایده‌آل ترین شرایط شبیه سازی قرار گیرید.در هنگام استفاده مستمر از تردمیل سعی کنید از یک شیب ثابت استفاده نکنید زیرا این کار ممکن است سبب مصدومیت فرد شود. در نظر داشته باشید همانطور که در اکثر اوقات از بیشترین سرعت تردمیل استفاده نمی‌کنید لازم نیست در هنگام دویدن و یا راه رفتن بر روی تردمیل نیز بیشترین شیب را انتخاب کنید.

توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب دیدن مفاصل و همچنین جلوگیری از وارد شدن فشار مضاعف به زانو و کمر شیب تردمیل را بالاتر از 7 درصد نبرید تا دچار مصدومیت و آسیب جدی نشوید. استفاده از شیب بالا نباید بیشتر از 5 دقیقه مورد استفاده قرار گیرد تا این مورد برای بدن شما طبیعی به نظر برسد زیرا در هنگام پیاده روی و دویدن در بیرون از خانه هیچ گاه بصورت یکسره به جاده ای با شیب ثابت و چند کیلومتری برخورد نخواهید کرد.

جهت بالا بردن بازدهی سعی کنید در هنگام استفاده از تردمیل در مقاطع زمانی مختلفی و همچنین با ایجاد وقفه این ورزش را انجام دهید. در ابتدای ورزش بهتر است بدون شیب بدن را گرم کرده و سپس با شیب کم تمرینات را ادامه دهید و بعد از آن با شیب حداکثر تا 7 درصد تمرینات تناوبی انجام دهید. سعی کنید تمرینات شما کوتاه و پرشدت باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :