تردمیل و ارتباط آن با ضربان قلب

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 آذر 1395 در ساعت 10 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ضربان قلب اینگونه محاسبه می شود: تعداد طپش قلب فرد در مدت یک دقیقه. شما با آگاهی از آن می توانید شدت و مدت زمان ورزش کردن خود را در تمرینهای اینتروال مشخص نمایید.در حقیقت می توان با اطلاع از ضربان قلب خود به اطلاعات زیادی دست یافت و تمرینات خود را به گونه ای علمی نمود.همچنین با محاسبه ضربان قلبتان در مقایسه با بیشترین ظرفیت آن قادر خواهید بود میزان چربی سوزی در بدنتان را بیشتر نمایید.

البته قابل ذکر است که به غیر از ضربان قلب عوامل دیگری هم در چربی سوزی و دست یابی به تناسب اندام موثرند،که از جمله آن می توان به شدت انجام تمرینات، تایم تمرین و وضعیت بدنی مثل وزن و حجم عضلات فرد به عنوان فاکتورهایی مهم اشاره کرد.

پس جهت تعیین سطح تمرینات خود می توانید از بیشترین ظرفیت قلبتان بهره بگیرید.در کل همه افراد در یکی از سطوح آسان، متوسط و شدید ورزش می کنند.وجود مانیتور جهت تعیین تعداد ضربان قلب بر روی بیشتر دستگاههای ورزشی از قبیل تردمیل ، دوچرخه ثابت و الپتیکال تعیین سطح و شدت ورزش کردن را برای افراد ساده تر کرده است.به جز ضربان قلب زمان، کالری، مسافت و سرعت نیز در بیشتر این نمایشگرها قابل مشاهده هستند که شما را برای پیروی از یک الگوی مناسب ورزشی یاری می دهد.

شما می توانید جهت مشخص کردن بالاترین ظرفیت قلبتان عدد 220 را منهای سن خود کنید. عدد به دست آمده که اصولاً در بازه 150 تا 200 است؛ حداکثر ظرفیت قلب شماست.شما با استفاده از تردمیل یا هر دستگاه دیگری که ورزش می کنید باید ضربان قلب خود را به گونه ای تنظیم نمایید که تعداد آن بین 60 تا 80 درصد حداکثر ضربان قلبتان باقی بماند تا بدن شما دچار آسیب نشود.

اگر شما سابقه ورزش داشته باشید و بدنتان از آمادگی جسمانی بالاتری برخوردار باشد در زمان استراحت بین هر ورزش ضربان قلبتان کاهش می یابد.علت این امر این است که درافرادی که آمادگی بدنی بالاتری دارند چون عضلات قلبشان در اثر ورزش کردن تقویت شده است در هر طپش میزان خون بیشتری از بطن چپشان خارج می شود و این کار به استراحت بیشتر قلب در مدت تمرینات کمک می کند. در نتیجه برای قلب بسیار مفید است و همچنین میزان اکسیژن بیشتری به اندام های شما می رسد.

همانطور که می دانید میزان کالری مصرفی شما در تمرینات با شدت بالا بیشتر از تمرینات با شدت پایین تا متوسط است. برای مثال اگر شخصی بر روی تردمیل در حدود سی دقیقه با استفاده از 50 درصد بیشترین ضربان قلب خود بدود چیزی در حدود 200 کالری مصرف می کند که در حدود 100 کالری چربی سوزی و 100 کالری از مصرف کربوهیدرات ها تامین می شود.این در حالی ست اگر سی دقیقه 80 درصد توان قلبتان را به کار گیرید، کالری سوزی بدنتان تا 2 برابر بالاتر خواهد رفت که یک سوم آن از چربی های بدن تامین می گردد.

اگر تمرینات خود را به شیوه هوازی با استفاده از تردمیل دنبال کنید تا بعد از پایان ورزش بدن شما همچنان به چربی سوزی ادامه می دهد.در حقیقت شبیه به یک ورزش ایروبیک عمل می کند چون میزان زیادی اکسیژن به بافت های بدن میرسد و دمای بدنتان بالا می رود.عضله های شما جهت مصرف این اکسیژن و کم کردن دمای بدنتان به مصرف انرژی ادامه می دهند که انرژی زیر از ذخیره چربی بدن تامین می گردد.

طبق تحقیقات انجام شده مدت چربی سوزی بعد از اتمام ورزش با توجه به شدت ورزش انجام شده از پانزده دقیقه تا 2 روز متغیر است اما مشکل اصلی این است که بیشتر اشخاصی که به صورت آماتور ورزش می کنند قادر نیستند بیشتر از سی دقیقه بدوند؛به همین خاطر مربیان ورزشی انجام تمرینات به شیوه اینتروال را به افراد پیشنهاد می کنند.این شیوه به گونه ای ست که تمرینات به دو صورت شدید و ضعیف با هم ترکیب میگردند و نتیجه آن شبیه به حالتی می باشد که گویی شما تمرینی شدید را دنبال می کنید.یک تمرین تناوبی (اینتروال) در زمان کوتاهی بهترین نتیجه را برای افراد دارد.

برای دستیابی به این نتیجه باید 1 تا 2 دقیقه با حداکثر توان خود بر روی تردمیل بدوید،در این صورت قلب شما تا 80 درصد بیشترین ظرفیت خود بالا می رود،سپس 1 دقیقه فقط پیاده روی کنید ضربان قلبتان تا 50 درصد ظرفیت آن پایین می آید و مجدداً سرعت را اضافه کنید.استفاده از این روش سبب می شود تا کمتر دچار خستگی شوید و در نتیجه بتوانید تمرینات خود را به مدت سی دقیقه ادامه دهید.

شما همچنین می توانید با استفاده از تردمیل در 3 نوبت صبح، ظهر و شب تمرین کنید.به این ترتیب بدنتان کمتر دچار فشار می گردد.بهتر است تا تمرین صبح خود را در سطح متوسط تا شدید انجام دهید،ظهرها در حدود 2 ساعت پس از خوردن نهار تمرینی شدید و شبها حداقل 1 ساعت پیش از خواب به مدت ده تا بیست دقیقه با شدت کم از ترمیل استفاده کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :