تفاوت میان درد خوب و درد بد هنگام ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 23 مرداد 1396 در ساعت 18 : 24 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

هنگام ورزش کردن بدن خسته میشود و با فشار آوردن و ادامه ی تمرین عضلات درد میگیرند. درد ها در بدن متفاوت هستند، بعضی درد ها خوشایند و برخی ناراحت کننده میباشند. هنگام ورزش کردن نیز با دو درد متفاوت برخورد میکنیم یکی از این درد ها خبر از این میدهد که خوب تمرین کردیم و درد دیگر به ما میگوید که آسیب دیده ایم پس باید تفاوت میان این دو را بدانیم و مراقب سلامت جسمانی خود باشیم.

اگر روز بعد از تمرین خود بر روی عضلاتی که روز قبل روی آنها تمرین کردید احساس درد کردید بدانید که این درد طبیعی است و حاصل از تمرینات شماست. درد های بعد از تمرین معمولا خوب هستند و نشان از تمرین درست میباشند. گاهی پیش می آید که بعد از تمرین فعالیت های مربوط به سرد کردن بدن را به خوبی انجام نمیدهید و همین باعث میشود تا اسید لاکتیک به خوبی از بدن شما دفع نشده و در عضلات شما انباشته شود و درد ایجاد کند.

در ناشی از تجمع اسید لاکتیک نشان از آسیب نیست و با کمی نرمش و دوش آب گرم رفع میشود.به طور کلی میتوان گفت دردی که ملایم باشد و بیشتر از دو روز طول نکشد درد خوبی است و نشان میدهد که همه چیز طبیعی و روی روال عادی طی میشود.

درد های بد

درد های بد معمولا شدید هستند و یا مدت زمان آنها طولانی است. اگر یکی از این دو حالت را داشتید در ورزش کردن خود دقت کنید و این موضوع را با پزشک یا مربی خود در میان بگذارید. درد بد معمولا در اثر تمرین بد، فشار اوردن بیش از حد به بدن، انجام نادرست تمرینات و یا ضرب دیدن یکی از اندام هاست. نادیده گرفتن درد های بد ممکن است باعث آسیب دیدگی بیشتری شود پس حتما آن را جدی بگیرید.

گاهی درد زانو به ما میگوید که شدت تمرینات خود را کم تر کنیم و فشار کمتری به زانو ها بیاوریم اما اگر دقت نکنیم و به تمرینات نا درست خود ادامه دهیم ممکن است در آینده دچار ساییدگی زانو شویم، این تنها یک مثال از بسیاری آسیب های ورزشی است که میتواند برای بدن اتفاق بیفتد. در ادامه به چند نمونه از درد های بد و شایع در دنیای ورزش میپردازیم.

1- ضرب دیدن عضلات

شایع ترین نوع درد مربوط به این مورد میباشد. تمرینات، مخصوصا تمرینات قدرتی باید به آرامی و آهستگی انجام شوند. برای مثال اگر در رشته ی فیتنس فعالیت میکنید و میخواهید با دستگاه پرس سینه کار کنید باید به آرامی این کار را انجام دهید. اگر فعالیت های قدرتی را به سرعت انجام دهید ممکن است دچار ضرب دیدگی عضله ها شوید. این حالت زمانی رخ میدهد که عضلات شما به طور ناگهانی منقبض شوند. شدت واکنش شما به این انقباض میزان آسیب دیدگی را نشان خواهد داد.

2- درد مفاصل

اگر مفاصل شما در زمان انجام ورزش دچار درد شد فعالیت خود را متوقف کنید و موضوع را با پزشک یا مربی مطرح کنید. درد های مفصلی مشکلات جدی ای هستند که نیاز به توجه دارند. اگر به این درد ها توجه نشود ممکن است در آینده مشکلات جبران ناپذیری ایجاد خواهد کرد. پارگی تاندون، ساییدگی زانو و غیره از مهمترین آسیب هایی هستند که با بی توجهی به درد مفاصل ایجاد میشوند.

مشکلات مفصلی به سادگی و با کمی استراحت قابل حل هستند و نیازی به نگرانی در مورد آنها نیست اما این تا زمانی است که مشکلات خود را جدی بگیرید و به درمان آن بپردازید.

درد های مفصلی که مربوط به ورزش و آسیب های ورزشی هستند شامل موارد زیر اند:

1- تاندنیت: این مورد شایع ترین نوع اسیب دیدگی مفصلی در میان ورزشکاران میباشد. این مشکل باعث التهاب مفاصل در نزدیکی تاندون ها میشود. معروف ترین آسیب مفصلی تاندنیت مربوط به تاندون آشیل میباشد.

2- کشیدگی رباط: همه ی توضیحات در نام این آسیب خلاصه میشود. رباط یا لیگامن بافت هایی بسیار محکم هستند که دو استخوان را در کنار هم نگه میدارند. ضربه خوردن میتواند یکی از دلایل به وجود امدن این مشکل باشد.

3- درد هایی که شدت آنها بیشتر میشود: بعضی از درد ها کم کم زیاد میشوند. این درد ها به آرامی شروع میشوند و به صورت استمراری بیشتر و بیشتر میشوند. اگر چند روز پیاپی این درد ها را داشتید وضعیت بدنی خود را جدی بگیرید و به دنبال حل مشکل بگردید. همیشه اولین نفر که میتواند به شما کمک کند در هنگام تمرین مربی شما است. مربی ها به دلیل تجربه ی زیاد و تعداد افرادی که به آنها تمرین میدهند با این مشکلات جسمانی بیشتر آشنا هستند و میتوانند شما را راهنمایی کنند، اما شما نباید به صورت کامل به مربی خود تکیه کنید اگر میبینید درد شما را اذیت میکند به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از درد

همیشه بهترین راه درمان، پیشگیری است. انجام درست تمرینات ورزشی باعث میشود تا شما در کنار بهبود وضعیت جسمانی دچار آسیب نشوید. فعالیت های گرم کردن و سرد کردن قبل و بعد از تمرین میتواند تاثیر بسیار زیادی در آسیب دیدگی های مختلف داشته باشد. فعالیت های گرم کردن باعث میشود تا عضلاتی که فعال نیستند به کار بیفتند و بدن برای انجام فعالیت های سنگین تر آماده شود.

بعد از تمرینات و تمام شدن آنها نوبت به سرد کردن میرسد. سرد کردن باعث میشود تا اسید لاکتیک در عضلات انباشته نشود. گرم کردن و سرد کردن معمولا شامل فعالیت های سبک ورزشی مثل دویدن ملایم و حرکات کششی است تا بدن را برای فعالیت های سنگین آماده کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :