دلایل خستگی زودهنگام در ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اصولا ورزش روزانه حس خوشایندی را القا می کند و باعث سرزندگی می شود. اکثرا افراد صبح ها برای داشتن یک روز پر انرژی و با نشاط ورزش می کنند و از فواید آن بهرمند می شوند. علاوه بر سلامتی به راحتی به تناسب اندام هم دست می یابند به همین جهت انجام روزانه ورزش را برای خود امری ضروری می دانند.

برخی افراد هم با تهیه یک دستگاه ورزشی هوازی خانگی، با دیدن آن هر روز برای تمرین ترغیب می شوند و شروع به ورزش می کنند که این یکی از بهترین مزیت های دستگاه های ورزشی خانگی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت و غیره به حساب می آید.

اما خیلی ها به دلیل خستگی زودرس، هنگام ورزش کردن نمی توانند لذت کافی را ببرند و مجبور به قطع تمرینات می شوند. خستگی یکی از اصلی ترین مواردی است که فرد را از انجام ورزش روزانه دلسرد می کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به ورزش کردن، تناسب اندام و سلامتی اهمیت فراوانی می دهید، اما به دلیل خستگی زودرس نمی توانید به انجام تمرین بپردازید، مطمئنا باید به دنبال دلیلی برای بروز این مشکل باشید.

خستگی زود هنگام در ورزش دلایلی دارد که ما امروز در این مقاله شما را با این دلایل آشنا خواهیم کرد تا بتوانید معضل خستگی در ورزش را برطرف کنید.

کربوهیدرات کم مصرف می کنید

یکی از دلایل مهم ورزش کردن در افراد، تناسب اندام و سوزاندن چربی های اضافی است. اما نباید فراموش کرد که انرژی لازم برای انجام ورزش و تمرینات از تغذیه مناسب تامین می شود. وجود کربوهیدرات در بدن یک امر ضروری است و وظیفه آن ایجاد انرژی در بدن است. در صورتی که تغذیه شما از کربوهیدرات کافی غنی نباشد، تولید انرژی در بدن دچار اختلال می شود که این مساله باعث خواهد شد حین ورزش به دلیل کمبود انرژی کافی در بدن سریعا خسته شوید و نتوانید به تمرینات تان ادامه دهید.

پس فراموش نکنید که برای انجام ورزش و سوزاندن کالری های اضافی، بدن شما باید انرژی کافی برای انجام آن را داشته باشد و مصرف کربوهیدرات یا همان نشاسته، برای تامین نیرو بسیار مهم است. پس اگر زمان ورزش فشار زیادی را بر روی بدن تان حس می کنید و قادر به ادامه تمرین نیستید باید از رژیم غذایی که حاوی کربوهیدرات بیشتری است پیروی نمایید.

به میزان کافی آب نمی نوشید

مسلما تا به حال فواید هیدراته نگه داشتن بدن یا نوشیدن آب کافی در زمان ورزش را شنیده اید. یکی از عوامل مهمی که از خستگی زودهنگام در ورزش نیز جلوگیری می کند نوشیدن آب است. وقتی شما شروع به تمرین می کنید پس از گرم شدن و تحرک بالا، عمل تعریق رخ می دهد که باعث از بین رفتن آب بدن می شود.

وقتی آب کافی را به بدن نرسانید در زمان انجام ورزش با تعریق کردن، ممکن است دچار علائمی مانند سرگیجه، تهوع، عدم هماهنگی بدن در انجام تمرینات یا گرفتگی عضلات شوید که همگی منجر به خستگی زودهنگام در ورزش می شوند و اجازه ادامه تمرین را به شما نخواهند داد.

اما فراموش نکنید که نوشیدن آب بیش از حد نیز زیان آور است و شما پس از مدتی تمرین حتما متوجه خواهید شد که بدن تان برای ادامه تمرینات به چه میزان آب احتیاج خواهد داشت، اما در صورت بروز مشکلات زیاد و خستگی زودرس می فهمید که بدن تان آب لازم دارد.

استرس دارید و از خواب کافی بهرمند نمی شوید

اگر ورزشکار هستید یا روزانه تمرین می کنید حتما می دانید پس از ورزش در شب خوابی راحت به سراغ شما می آید. خواب کافی و منظم در طول شب یکی از مزیت های ورزش روزانه است که باعث می شود بدن تان در طول شب ریکاوری شود. اگر در زمان انجام ورزش زود خسته می شوید یا قادر به ادامه آن نیستید شاید یکی از دلایل این خستگی کمبود خواب باشد.

علاوه بر این داشتن استرس در طول روز به هر دلیلی، موجب خستگی زودهنگام در ورزش می شود. استرس به تنهایی یکی از عوامل بی خوابی یا کم خوابی است که باعث تضعیف روحیه خواهد شد. در این حالت بدن شما ریکاوری نشده، این بی خوابی و استرس باعث می شود تا حین ورزش سریعا خسته شوید و از ادامه آن سرباز زنید.

بدن تان اسیدیته شده است

یکی از دلایل بروز خستگی زودهنگام اسیدی شدن بدن است. شاید تا به حال این را نشنیده باشید اما وجود اسید بالا در مایعات بدن باعث بروز این مشکل می شود. اسید اضافه در بدن منجر به خستگی می شود و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید. شاید خستگی زودهنگام شما حین ورزش و نداشتن انرژی برای ادامه تمرینات تان از اسیدیته شدن بدن تان سرچشمه می گیرد، زیرا این مشکل جذب ویتامین و مواد مغذی ضروری بدن را کاهش داده و انرژی آن را نیز می گیرد که در نتیجه با خستگی زودرس مواجه می شوید.

همچنین افزایش اسید در بدن مانع حمل اکسیژن توسط مویرگ ها در ماهیچه ها شده و فشار و کمبود اکسیژن را بوجود می آورد که موجب انقباض عضلات و بروز درد در آن ها  می شود. وقتی عضلات اکسیژن کم بیاورند، فشار را افزایش می دهند و درد ایجاد می شود. همه این موارد دست به دست هم داده و منجر به خستگی زودهنگام در ورزش خواهند شد.

برای درمان این مشکل با رعایت مسایلی مانند نوشیدن آب قلیایی، مصرف غذاهای غیر فرآوری شده و مصرف نوشیدنی ها، سبزیجات سبز و همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب می توانید بدن تان را قلیایی کنید.

بیمار هستید و باید درمان کنید

در برخی مواقع بروز بیماری باعث خستگی در ورزش می شود که اگر شما با برطرف کردن همه موارد بالا، باز هم دچار خستگی زودهنگام می شوید مطمئنا بیماری هایی که در پایین ذکر می کنیم باعث بروز این مشکل می شوند.

کم خونی: این بیماری سبب می شود که اکسیژن کافی به سر تا سر بدن به خصوص مغز نرسد. علت بروز کم خونی کمبود گلبول های قرمز در خون است که عمل حمل اکسیژن را انجام می دهند. افراد مبتلا به کم خونی علاوه بر اینکه دچار خستگی زودرس می شوند، علائمی مانند: بی خوابی، سرگیجه و رنگ پریدگی نیز دارند.

تیروئید: کم کاری یا پر کاری تیروئید باعث تحلیل انرژی در بدن می شود. پس اگر بی دلیل خسته می شوید و در زمان ورزش نمی توانید تمرینات تان را ادامه دهید و همچنین هیچ علائمی از موارد یاد شده در بالا را ندارید، آزمایشی برای تشخیص این بیماری بدهید.

آسم یا آلرژی: رسیدن اکسیژن کافی به بدن از ضروری ترین مواردی است که باعث می شود شما بتوانید ورزش کنید یا شدت تمرینات را افزایش دهید، بدن بدون اکسیژن نمی تواند بدود یا وزنه بزند. پس اگر در زمان ورزش یا تمرین سریعا سرفه کرده، احساس نفس تنگی دارید یا در قفسه سینه درد را حس می کنید باید به پزشک مراجعه نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :