رابطه تعریق و چربی سوزی!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 6 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همانطور که می دانید عرق کردن عمل طبیعی بدن نسبت به افزایش حرارت در اثر انجام فعالیت های فیزیکی است که منجر به خنک شدن بدن و تنظیم دمای آن خواهد شد. همه افراد از این نعمت خدادادی بهرمند هستند اما در برخی میزان تعریق بیشتر از سایر افراد می باشد. درست است که عرق کردن با بوی نامطبوع همراه بوده و در برخی مواقع نیز باعث آزار خواهد شد، ولی مانند یک سیستم تهویه هوا برای بدن عمل می کند که فواید بسیاری دارد.

علاوه بر فعالیت های فیزیکی در طول روز که منجر به عرق کردن می شود، تمرینات مداوم و پی در پی نیز باعث تعریق خواهد شد. ورزش منظم که در جهت کاهش وزن و لاغری انجام می شود اصولا با میزان زیادی تعریق به پایان می رسد که امری عادی در بسیاری از افراد است. البته زیاد است تعداد کسانی که حتی با فعالیت های روزانه و ورزش هیچ نشانی از عرق کردن در خود نمی بینند و علت آن غالبا به ژنتیک بر می گردد یا در برخی مواقع نشان از بیماری خواهد داشت.

تعریق حین تمرین نشان دهنده چیست؟                 

خیلی از افراد بر این باورند که با تعریق حین ورزش چربی سوزی رخ می دهد، در صورتی که این موضوع تایید شده نیست و می خواهیم علت عرق کردن موقع تمرین را بدانیم.

یکی از توصیه ها قبل از شروع ورزش نوشیدن مقادیر زیادی آب است. علت هیدراته شدن بدن قبل از ورزش، این است که با تمرینات مداوم، آب نوشیده شده توسط ورزشکار، بوسیله تعریق از سطح پوست خارج می شود. علاوه براین همراه این آب مواد معدنی و املاح نیز از بدن خارج خواهند شد. همچنین برای جلوگیری از کم آبی بدن که مضرات زیادی خواهد داشت، باید حین تمرین نیز آب نوشید تا میزان آب از دست رفته در زمان ورزش جبران شده و ورزشکار دچار کم آبی نشود.

اگر شدت تمرینات شما افزایش یابد، بدون شک میزان تعریق نیز بالا خواهد رفت، زیرا با فعالیت فیزیکی بیشتر و تمرینات با شدت بیشتر و فشار به بدن، تعریق زیاد شده و آب بدن از دست خواهد رفت. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود نوشیدن آب حین تمرین را فراموش نکنید.

نوشیدن آب و تعریق رابطه ای مستقیم دارند

حتی افرادی که به طور متداوم بر روی تردمیل می دوند با تعریق زیادی تمرینات خود را به پایان می رسانند. اما این تعریق نشانه چربی سوزی نخواهد بود و به دلیل خنک شدن بدن و تهویه آن صورت می گیرد تا از خستگی زودرس حین ورزش یا گرمازدگی جلوگیری شود. با بالا رفتن دمای بدن در صورتی که آب به مقدار کافی نوشیده نشده باشد، تعریق انجام نشده و دمای بدن افزایش یافته و در نهایت منجر به گرمازدگی خواهد شد.

علاوه بر این یکی از اصلی ترین دلایلی که توصیه می شود حین ورزش باید آب نوشید این است که با عرق کردن، آب نوشیده شده تخلیه می شود. شما باید قبل از شروع تمرین آب مورد نیاز بدن برای انجام تمرینات را تامین کنید با این کار از کم آبی بدن و دهیدراسیون جلوگیری خواهید کرد. کم آبی بدن می تواند تغییرات محسوسی در فرآیند جسمی و نیز ذهنی افراد ایجاد نماید و این موضوع مخصوصا برای افرادی که ورزش می کنند بسیار حساس تر و حیاتی تر خواهد بود چه بسا تمرین یک پیاده روی ساده، دویدن یا ورزشی حرفه ای مانند بدن سازی و غیره باشد.

از دلایلی که باعث شده است در تمامی دستگاه های ورزشی محلی برای قرارگیری بطری آب تعبیه شود؛ این است که شما نوشیدن آب حین تمرین را فراموش نکنید و پس از مدتی ورزش مقداری آب بنوشید تا دچار کم آبی بدن نشوید. مخصوصا با تمرین بر روی تردمیل و دویدن به طور متداوم بدن شدیدا نیاز به نوشیدن آب دارد تا بتواند آب از دست رفته در اثر تعریق هنگام دویدن را جبران نماید.

چه چیز منجر به چربی سوزی می شود؟

مهم نیست شما در زمان تمرین به چه میزان تعریق داشته اید؛ در واقع حقیقیت این است که با چه شدتی ورزش کرده اید تا باعث چربی سوزی شود. از نکات موثر در زمان کاهش وزن و چربی سوزی؛ داشتن برنامه تمرینی دقیق، رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب و ریکاوری بدن است که موجب می شود بیشتر از قبل به هدف تان دست یابید.

اگر شما بر روی تردمیل می دوید تا وزن کم کنید باید بدانید با داشتن تداوم در ورزش و در کنار آن باید شدت تمرینات را افزایش دهید و این کار بسیار راحت است. تردمیل های جدید اکثرا از شیب برخوردارند که باعث می شود بتوانید کوهنوردی را با این دستگاه انجام دهید. با تمرین کوهنوردی بر روی تردمیل علاه بر این که چربی سوزی بیشتر شده، عضلات پایین تنه نیز به خوبی تقویت خواهد شد. فراموش نکنید که تمرینات شما باید در کنار رژیم غذایی مناسب انجام شود.

نمی توانید پرخوری کنید و بر روی تردمیل بدوید و انتظار این را داشته باشید که وزن کم کنید. تمرینات تان را به طور مداوم انجام دهید و از فشار بیش از حد به بدن حین ورزش جلوگیری نمایید. سعی کنید پس از مدتی ورزش با برنامه تمرینی همیشگی تان، برنامه را تغییر داده و از تمرینات جدید پیروی کنید تا تاثیر ورزش در کاهش وزن شما بیشتر شود. همانطور که می دانید بدن پس از مدتی به تمرینات عادت کرده و با انجام آن ها دیگر عکس العملی نشان نخواهد داد.

بنابراین اگر پس از تمرین، تعریق شما زیاد بود فکر نکنید که این عرق کردن نشان از چربی سوزی دارد. بلکه کاهش وزن بستگی به اراده تان در انجام تمرینات خواهد داشت که در طول روز با چه شدتی به انجام ورزش بپردازید. گرچه عرق کردن بسیار مفید است و شما با تعریق خود در طی ورزش خواهید فهمید بدنتان سالم است. با توجه به اینکه تعریق روندی طبیعی در بدن همه افراد است، در صورتی که با شدت بخشیدن به تمرینات نیز تعریق ندارید، توصیه ما به شما این است که با یک پزشک در این زمینه مشورت نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :