راه رفتن بر روی تردمیل پس از صرف غذا

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه ما ورزش را امری ضروری برای سلامتی می دانیم؛ اینکه افراد ورزشکار همیشه روحیه شاد و بدنی سالم دارند کاملا ثابت شده است و دلیل آن انجام روزانه تمرینات می باشد. با این حال خیلی از افراد با دانستن فواید ورزش، از انجام آن حتی در 1 روز از طول هفته نیز چشم پوشی می کنند.

اما اگر از دید دیگری به فواید ورزش نگاه کرد بی شک می توان روزی 30 دقیقه از وقت خود را به یک پیاده روی ساده اختصاص داد. تمرینات روزانه سبب می شود تا از انرژی مثبت برخوردار بود و به همین دلیل با عادت به انجام آن می توان سلامتی را تضمین کرد.

هستند افرادی که به هر دلیل خود را از ورزش دور می کنند، اما با  بودن دستگاه های ورزشی که این روزها وجودشان در خانه ها ضروری شده است عادت به تمرین روزانه بسیار راحت شده است. با داشتن یک تردمیل یا دوچرخه ثابت در خانه، انجام ورزش هیجان انگیز می شود علاوه بر این با دیدن دستگاه، فرد به ساعتی دویدن یا رکاب زدن بر روی آن ترغیب خواهد شد.

با توجه به این که این دستگاه های ورزشی جدید همگی از امکانات و برنامه های خاصی برخوردارند که در انجام تمرین روزانه به راحتی تنوع ایجاد می کنند و فرد بدون هیچ مشکلی می تواند روز خود را با ورزش های متفاوت بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت بگذراند.

حال کسانی که در خانه تردمیل دارند برایشان این سوال پیش می آید که چه موقع بهترین زمان برای استفاده از دستگاه است؟ یا؛ آیا می توان پس از صرف غذا از تردمیل استفاده کرد یا خیر؟ این سوال ها از آن دست مواردی هستند که برای اکثر کسانی که از این دستگاه استفاده می کنند حتما پیش خواهد آمد و ما امروز می خواهیم شما را به جواب این سوال ها برسانیم تا راحت تر بتوانید از تردمیل تان استفاده کنید.

احتمالا برای شما پیش آمده است که در کانال های اجتماعی مطالبی را مبنی بر زمان ورزش کردن خوانده باشید. مطالبی ضد و نقیض که اصلا پایه و اساسی ندارند و نمی توان بر روی آن ها حساب کرد. علاوه بر این برای همه پیش آمده است که از قدیمی ترها یا بزرگتر های خود شنیده ایم که پس از صرف غذا ورزش نکنید یا دوش نگیرید و از این سری صحبت ها. اما آیا این مطالب درست است؟ آیا این گفته ها بر پایه نظریه ای علمی هستند؟

باید بگوییم که در انجام روزانه ورزش عواملی هستند که تاثیر به سزایی در رسیدن فواید انجام تمرین بر بدن خواهند داشت. مانند اینکه قبل از ورزش با شکم خالی تمرین کردن یا بلافاصله پس از صرف غذا ورزش کردن کاملا اشتباه است یا خیر.

باید پس از مدتی ورزش، سیستم بدنی خود را به خوبی بشناسید. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید پس از صرف غذا تمرین کنید یا بر روی تردمیل بدوید باید به این نکته آگاه باشید که نباید غذای سنگین بخورید. صرف یک وعده غذای سبک پس از انجام پیاده روی ساده بر روی تردمیل گزینه مناسبی خواهد بود.

مصرف غذای سنگین و ورزش فوری پس از آن ممکن است برای افرادی با بیماری های قلبی بسیار مضر باشد. اما یک پیاده روی ساده و ملایم حتی در هضم غذا نیز تاثیر گذر است به شرط اینکه وعده غذای یتان سبک باشد. بهتر این است که 30 دقیقه پس از صرف غذا این کار را انجام دهید، حال چه بیرون از منزل باشد یا بر روی تردمیل فرقی ندارد. در این زمان بدن انرژی فراوانی دارد و منبع انرژی برای انجام تمرینات تامین است.

وقتی بدن انرژی لازم برای انجام ورزش را داشته باشد بهتر می تواند چربی سوزی را انجام دهد. در غیر این صورت با خالی بودن شکم و تامین نبودن منبع انرژی، بدن هنگام ورزش مجبور می شود به انرژی ذخیره شده در عضلات روی آورده و از آن ها تغذیه نماید که منجر به عضله سوزی نیز خواهد شد، علاوه بر این ممکن است حین ورزش دچار ضعف، سرگیجه یا حالت تهوع شوید.

بر اساس تحقیقات انجام شده دانشمندان ژاپنی، داشتن فعالیت فیزیکی مخصوصا 1 ساعت پس از صرف غذاهای چرب می تواند تا 72 درصد تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. به این معنی است که می توان 1 ساعت پس از صرف غذا با خیال راحت بر روی تردمیل راه رفت.

علاوه بر این پیاده روی آرام بر روی تردمیل بعد از غذا، موجب کاهش احساس سنگینی، برطرف کردن مشکلات تنفسی و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را به ویژه در بانوان کاهش خواهد داد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب همگام با پیاده روی بر روی تردمیل موجب می شود که خطر ابتلا به اکثر بیماری ها در افراد کاهش یابد.

اگر تصمیم به انجام ورزش، آن هم پس از صرف غذا را دارید، باید به نکات زیر دقت نمایید:

  • ورزش پس از غذا باعث کاهش قند خون شده و می توان از دیابت در صورت ژنتیکی نبودن، جلوگیری کند.
  • با توجه به وضعیت جسمانی خود این کار را انجام دهید، اگر دچار مشکل یا بیماری هستید حتما قبل از ورزش آن هم پس از صرف غذا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
  • تنها می توانید ورزش سبکی مانند پیاده روی ساده بر روی تردمیل یا بیرون از منزل آن هم پس از 30 دقیقه یا بیشتر، پس از خوردن غذا انجام دهید.
  • از انجام ورزش های سنگین پس از صرف غذا جلوگیری کنید، زیرا باعث آسیب به معده خواهد شد.
  • در صورتی که وعده غذایی تان سبک باشد می توانید به پیاده روی ساده اکتفا نمایید.
  • سعی کنید چند ساعت پس از صرف غذاهای چرب، پیاده روی کنید تا میزان تری گلیسیرید در خون کاهش یابد.

انجام ورزش در هر زمان از روز که باشد مفید است اما با توجه به وقت و نیز داشتن رژیم غذایی مناسب شما به راحتی می توانید تاثیرات ورزش را چند برابر نمایید. اینکه کاری را با علم به آن، انجام دهید تاثیر مفید تری خواهد داشت تا اینکه بدون تحقیق آن را انجام داد. ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبوده و داشتن علم به ورزش و اینکه بدانید چه زمان و با چه وضعیتی آن را انجام دهید بی شک از فواید بیشتری بهرمند خواهید شد. در استفاده از دستگاه های ورزشی هم همینطور است و باید آگاه باشید که چگونه از این دستگاه ها استفاده نمایید یا اینکه چه زمانی را برای کار با تردمیل یا دوچرخه ثابت انتخاب می کنید، چه نوع رژیم غذایی را اعمال می کنید تا تاثیرات تمرین با این دستگاه ها بیشتر نمایان شود. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :