روزه داری و ورزش در کنار هم مشکلی ندارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 20 خرداد 1397 در ساعت 17 : 42 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با نزدیک به ماه رمضان ترجیح دادیم اطلاعاتی را در اختیار شما علاقه مندان به ورزش قرار دهیم تا بتوانید در کنار روزه دارای و عبادت های خود مراقب خورد و خوراک و فعالیت خود نیز باشید تا ماه رمضان علی رغم دیگر ماه ها چاق نشوید و بعد دردسر از بین بردن وزن اضافی را نداشته باشید.

در ایام روزه داری بهتر است ورزش های سبکی انجام دهید تا بیش از اندازه تشنه نشوید. برای اینکه خورد و خوراک مناسبی نیز داشته باشید، بهتر است از خوراکی های مقوی و آبداری در افطار و سحر استفاده نمایید و مرف انواع شربت های مفید مانند تخم شربتی و خاک شیر را فراموش نکنید.

خوردن مغزهای مقوی در وعده سحر به شما کمک می کند تا توان بیشتری برای فعالیت در طی روز داشته باشید و کمتر احساس گرسنگی کنید.

انجام دادن فعالیت در طی روز برای کار و ... لازم است و انجام دادن ورزش را نیز نباید از این فعالیت روزانه جدا ببینید و آن را در این ماه ترک کنید. می دانید که ورزش روزانه برای همه افراد لازم است و اما باید ورزشی را انتخاب کنید که کاملا متناسب با شرایط سنی، جنسی افراد باشد.

مطالعات نشان می دهد زمانی که شما در حالت گرسنگی ورزش انجام می دهید سبب می شود تا وزن و چربی را با هم از دست بدهید و به تناسب اندام دلخواهتان برسید، اما زمانی که پس از خوردن غذای زیاد و با سنگین بودن ورزش کنید فقط باعث افزایش سوخت و ساز بدنتان خواهید شد چربی های اصلی بدنتان از بین نخواهند رفت.

اگر آب هوای بیرون از خانه شما را در روزهای روزه داری اذیت می کند و تشنه می شوید یا به دلیل مشغله های کاری نمی توانید به باشگاه بروید بهتر است در خانه با کمک دستگاه یا هوازی پیاده روی سبکی را انجام دهید.

پیاده‌روی بسیار سبک، بهترین ورزش برای افراد روزه‌دار می باشد. این گونه پیاده روی اصولی و درست علاوه بر کاهش وزن در کاهش چربی های بدن ما نیز موثر است و سلامتی بدن ما را نیز ارتقا می دهد. در ماه مبارک رمضان سحری سبک اما مقوی بخورید تا بتوانید در صبح حداقل 20 دقیقه با کمک یکی از برنامه های ساده تردمیل پیاده روی سبکی انجام دهید.

جالب است بدانید ورزش در حالت گرسنگی سبب کنترل چربی‌سوزی شده و بدن را به چربی سوزی مجبور می کند.

در زمان روزه داری شدت ورزش و تمریناتتان را کنترل کنید و تا با بالا رفتن بیش از حد ریتم ضربان قلبتان دچار تشنگی بیش از حد نشوید. نکته اساسی برای ورزش هنگام روزه، حفظ سطح شدت ورزش است. بهترین روش کنترل، بررسی ریتم تنفس در حین ورزش است.

بدن برای فعالیت و سوخت و ساز به هورمون انسولین نیاز دارد و در زمانی که شما گرسنه هستید و این ماده را از غذاها دریافت نکند به سراغ چربی های ذخیره شده در بدن خواهد رفت و شما کم کم شاهد لاغری خود هستید.

تحقیقات نشان می دهد علاوه بر لاغری و تناسب اندام انجام ورزش هوازی مستمر و خواب خوب در طول روزه داری تولید هورمون رشد را در بدن تقویت خواهد کرد.

بهترین زمان ورزش برای روزه‌ داران

صبح قبل شروع فعالیت برای انجام دادن ورزش مناسب است و 1.5 تا 3 ساعت بعد از افطار نیز می توانید ورزش سبکی نیز انجام دهید. بهتر است قبل از افطار ورزش انجام ندهید، زیرا بدن توانایی کمی دارد و ممکن است به مشکل برخورد کنید.

* ورزش‌های سنگین را بلافاصله بعد از افطار انجام ندهید.

* در زمان افطار غذاهای سنگین نخورید.

* آب و مایعات زیاد بنوشید تا دچار ضعف و سرگیجه ناشی از کم آبی نشوید، زیرا در این صورت نمی توانید فعالیت ورزشی مناسبی انجام دهید.

به یاد داشته باشید که روزه دارای مانع ورزش کردن برای شما نیست و می توانید با برنامه ریزی درست نیست انرژی خود را حفظ کرده و روزانه ورزشی منظم نیز انجام دهید.

در وعده های سحر یا حتی افطار خود پرخوری نکنید زیرا این کار نه تنها از احساس گرسنگی شما کم نمی کندبلکه فقط فشار زیادی به معده و دستگاه گوارشی شما وارد خواهد کرد و سبب سنگینی کاذب و حتی نفخ معده خواهید شد و در پایان ماه رمضان نیز با اضافه وزن زیادی روبه رو می شوید.

برای سحری خوردن حتما بیدار شوید و تا در طی روز دچار ضعف و بیحالی نشوید. مواد غذایی پروتئین دار مانند: تخم مرغ، حبوبات، لبنیات، نوشیدن آب زیاد را فراموش نکنید.

ورزش را مانند ورزشکاران حرفه ای در این ماه سبک انجام دهید تا دچار کم آبی در بدن و از دست دادن نمک و آب زیاد نشوید و ورزش های ساده ای مانند: شنا و پیاده روی را برای آماده نگه داشتن بدن و جلوگیری از چاق شدن انجام دهید.

مواد غذایی پروتئینی را بیش از اندازه مصرف نکنید، زیرا بدن برا جذب آنها فعالیت زیادی می کند علاوه بر بالا رفتن سوخت و ساز بدن احساس خستگی بیشتری به شما منتقل خواهد شد. اگر ورزشکار حرفه ای هستید و قرار است بعد از افطار تمرینات سنگینی انجام دهید، هنگام افطار از گوشت، زرده تخم مرغ، ماهی و ... بخورید و البته نوشیدن مایعات زیاد را نیز فراموش نکنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :