شایع ترین آسیب های ورزشی کدامند؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش و فعالیت های فیزیکی باعث اعتماد به نفس و تقویت اراده می شوند، به همین دلیل است که اکثر اقشار جامعه برای رشد و توسعه آن قدم بر می دارند. ورزش روزانه بهترین راه برای کنترل وزن و حفظ نسبت ماهیچه به چربی است که در کل موجب تناسب اندام می شود. وقتی شما ورزش را آغاز کرده و در انجام آن تداوم ایجاد می کنید باعث اکسیژن گیری بهتر دستگاه تنفس و خون رسانی بیشتر به اندام ها توسط قلب می شوید که در این حالت سوخت و ساز بدن افزایش یافته و کاهش وزن را تسریع می کند.

ورزش فواید بسیاری دارد که از جمله آن می توان به افزایش توانایی بدن در جذب و استفاده از اکسیژن، کاهش فشار خون، افزایش حجم و وزن قلب، افزایش آمادگی جسمانی بدن، بهبود قدرت انعطاف پذیری عضلات، استحکام استخوان ها، افزایش قدرت و استقامت بدن، بهبود سیستم گوارش، افزایش هماهنگی و تعادل بین اعضای بدن و غیره و غیره اشاره کرد که همگی سلامتی را به ارمغان می آورند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که روزانه ورزش می کنید و به فکر سلامتی تان هستید، حتما تا امروز با آسیب های ورزشی مواجه شده اید. زیرا برای افرادی که ورزش می کنند به خصوص ورزشکاران حرفه ای این یک امر عادی است؛ اصولا هر فردی در طول زندگی دست کم یک بار با آسیب ورزشی روبه رو شده است.

در هر نوع ورزشی که فعالیت دارید، باید انتظار خطرات و آسیب های ورزشی را داشته باشید و در صورت بروز آن مدتی به بدن و اندام مصدوم استراحت دهید تا مشکل برطرف شود. در این مقاله می خواهیم راجع به آسیب های ورزشی که بیشترین آمار بروز در طول تمرینات یا ورزش را دارند صحبت کنیم. با شناخت این آسیب های شایع می توانید در صورت بروز درد یا مشکل حین تمرین و ورزش آسیب را شناخته و به درستی آن را درمان نمایید.

پیچ خوردگی مچ پا                                                          

یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی که مطمئنا در طول ورزش برای بیشتر افراد پیش آمده است، پیچ خوردگی مچ پاست. پیاده روی یا دویدن روزانه از اصلی ترین و باید بگوییم پایه تمامی ورزش هاست و تمرین کلا با دویدن آغاز می شود؛ ممکن است شما برای پیاده روی روزانه ساده به بیرون از منزل بروید و با این آسیب ورزشی روبرو شوید.

البته در برخی مواقع این صدمه ورزشی با بی دقتی بر روی تردمیل نیز پیش خواهد آمد؛ به این صورت که وقتی بر روی تردمیل می دوید ناگهان تعادل خود را از دست داده و برای داشتن تعادل مجدد می خواهید از دستگاه پایین بیایید، یکی از پاهایتان بر روی دستگاه قرار دارد و پای دیگر را بر روی زمین می گذارید در این هنگام مچ پا به شدت آسیب دیده و پیچ می خورد.

در اصل گیره ایمنی به همین دلیل در تردمیل ها تعبیه شده است؛ گیره ایمنی حالتی مگنتی دارد که یک سر آن به لباس متصل می شود و قسمت دیگر آن بر روی دستگاه است تا اگر حین تمرین تعادل کاربر از بین رفت با جدا شدن گیره از دستگاه باعث توقف سریع تردمیل و خاموش شدن موتور دستگاه شود تا از بروز صدمات و آسیب های احتمالی حین تمرین و دویدن جلوگیری کند.

در بیرون از منزل نیز پیچ خوردگی پا هنگام پیاده روی و دویدن بسیار شایع است و در صورتی که بر روی سطحی ناصاف یا لبه و حاشیه مسیر پیاده روی حرکت کنید، مچ پایتان ناگهان دچار آسیب و صدمه خواهد شد. پس سعی کنید هنگام پیاده روی بیشتر در مکان هایی به انجام این ورزش بپردازید که ناهمواری های کمی داشته و سطوح صاف دارند، گرچه این آسیب دیدگی بسیار ناگهانی  پیش خواهد آمد.

کشیدگی و گرفتگی عضلات کمر (رگ به رگ شدن کمر)

بروز درد ناگهانی و شدید کمر نشانه فشار بیش از حد ورزش مخصوصا به این ناحیه است که معمولا با انجام غیراصولی حرکاتی مانند: اسکات یا ددلیفت پیش می آید. حتی اگر در هر ورزشی حرکات چرخشی ناگهانی داشته باشید و به طرفین خم شوید مخصوصا بدون گرم کردن بدن قبل از ورزش، احتمال بروز این آسیب ورزشی بسیار بالا خواهد رفت.

کشیدگی در ناحیه کمر یا به اصطلاح رگ به رگ شدن کمر 2 نوع رایج دارد:

اول: در صورتی که بیش از حد عضله کشیده یا پاره شود منجر به آسیب و صدمه رشته های ماهیچه ای می شود.

دوم: در صورتی که رباط ها بیش از حد کشیده شده یا پاره شوند منجر به آسیب بافت های پیوندی و رشته ای مستحکم خواهد شد که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند.

در صورت بروز هر یک از این آسیب ها، معمولا ناحیه اطراف عضلات ملتهب خواهد شد و موجب اسپاسم کمر شده که علاوه بر درد باعث اختلال در راه رفتن فرد مصدوم می شود.

نکته: در هر ورزشی حتی پیاده روی ساده، قبل از شروع تمرین باید بدن را گرم کنید. این کار باعث خواهد شد که در طول انجام هر نوع تمرینی حتی دویدن بر روی تردمیل ، دچار آسیب ورزشی نشوید. گرم گردن بدن قبل از ورزش آمادگی جسمانی را افزایش داده و از کشیدگی عضلات بدن حین تمرین جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این به یاد داشته باشید پس از اتمام ورزش با راه رفتن آهسته، بدن را سرد کنید.

آسیب دیدگی و دررفتگی شانه

شانه یکی از مفاصل پر تحرک بدن است که با چهار عضله اصلی قابل حرکت می باشد. در ورزش هایی که دست بیشترین فعالیت را دارد احتمال در رفتگی و صدمه به شانه زیاد است. پس از ورزش اگر دست تان را به سمت کمر یا به طرفین می برید و درد را در ناحیه شانه حس می کنید بی شک از آسیب دیدگی این ناحیه رنج می برید.

این آسیب دیدگی اغلب در تمرینات و ورزش های پربرخورد پیش می آید، که در آن پارگی لابرم (نواری که دور کاسه مفصل شانه است) و رباط شانه از شایع ترین نوع آسیب دیدگی های ورزشی است و با نشانه هایی مانند: درد در نواحی شانه، ضعف، بی ثباتی شانه، ناتوانی در حرکت این ناحیه، بی حسی یا سوزن سوزن شدن شانه، التهاب، فرم غیرعادی شانه، کبودی و کلا هر نشانه ای که حاکی از درد بیش از حد و غیر عادی بودن شانه باشد، بروز خواهد کرد.

آسیب ساق پا

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم دویدن اصلی ترین پایه ورزش است که برای شروع هر تمرین با پیاده روی یا دویدن ورزش را آغاز می کنید. درد در ناحیه ساق پا بیشتر زمانی رخ خواهد داد که شخص تازه تمرین را شروع کرده یا به اصلاح مبتدی است. همچنین به غیر از افراد مبتدی، درد در این ناحیه برای افرادی که می خواهند شدت تمرینات را افزایش دهند نیز پیش خواهد آمد.

آسیب ساق پا یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی است که در طول تمرینات برای هر فردی رخ خواهد داد و باید متذکر شد که درد این ناحیه بلافاصله پس از انجام تمرین بروز نکرده و امکان دارد مدتی طول بکشد تا فرد درد را حس نماید که نشانه آسیب ورزشی خواهد بود.

این آسیب حتی با پوشیدن کفش نامناسب حین هر نوع تمرین ورزشی بروز خواهد کرد، زیرا کفش ورزشی باید کاملا مناسب بوده تا از آسیب و بروز صدمه ای مانند درد در ناحیه ساق پا به خوبی جلوگیری کند. کفش های ورزشی مناسب اصولا طوری طراحی شده اند که مانع از آسیب های وارده به زانو ها، ساق و مچ پا شوند تا ورزشکار بتواند راحت تمرینات را به پایان برساند.

در هر صورت این صدمات در طول زندگی افراد حین ورزش پیش خواهد آمد و موارد گفته شده در بالا از شایع ترین آسیب های ورزشی است که امکان دارد برای شما نیز پیش بیاید. با شناخت این صدمات می توانید در صورت بروز، آن طور که باید برای درمان ناحیه صدمه دیده اقدام کرده و دست کم از درد در لحظه بروز آسیب بکاهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :