علل تهوع حین ورزش را بدانید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 8 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش اصولا لذت بخش است و باعث ایجاد انرژی مثبت در ورزشکار خواهد شد. خیلی از افراد تنها هدف شان از ورزش صبحگاهی و روزانه داشتن روحیه ای بالاست که باعث می شود با ساعتی تمرین در ابتدای صبح، روزعالی را سپری کنند. بسیاری از افراد نیز ورزش می کنند تا به تناسب اندام دست یابند و در کنار آن قطعا روزی سرشار از انرژی را پشت سر می گذارند.

عادت به تمرین روزانه یا حتی چند بار در هفته موجب می شود شما همیشه شاداب و سلامت باشید. فرقی نمی کند بیرون از منزل ورزش کنید یا با استفاده از دستگاه های خانگی ورزشی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت و الپتیکال تمرین کنید، مهم انجام روزانه ورزش است. بنابراین برای سلامتی تان هم که شده هر روز 10 دقیقه از وقت تان را به ورزش اختصاص دهید و شک نکنید فوایدش بیش از آن چیزی است که شما فکرش را می کنید.

در برخی مواقع دلایلی وجود دارد که حتی با اراده شما نسبت به ورزش روزانه، مانع این کار خواهد شد و یکی از این دلیل ها حالت تهوع است که باعث می شود از ادامه تمرین سرباز بزنید. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام ورزش یا دویدن بر روی تردمیل دچار حالت تهوع می شوید به شکلی که باید دویدن را قطع کرده و از دستگاه پایین بیایید.

حالت تهوع حین ورزش را بسیاری از افراد تجربه کرده اند و امروز در این مقاله می خواهیم دلایل آن را بازگو نماییم تا در کنترل این حالت موثر باشد.

تهوع ناشی از کمبود آب یا نوشیدن بیش از حد آب

یکی از علائم تهوع حین ورزش را کمبود آب بدن می دانند، در این حالت بدن ورزشکار آب مورد نیاز نداشته و باید برای ادامه تمرینات به مقدار کافی آب بنوشد. کمبود آب در بدن باعث غلیظ شدن خون شده و بدن برای ارسال آن به سایر اعضا دچار مشکل خواهد شد. این کمبود آب در بدن ورزشکار منجر به تشنگی خواهد شد و در حین تمرین فرد به مقدار مورد نیاز آب نمی نوشد و آب بدن به صورت تعریق خارج می شود. ورزش با شدت زیاد باعث می‌شود جریان خون از معده به طرف عضلات منحرف شود و به این علت تهوع به وجود آید.

یکی دیگر از دلایل ایجاد تهوع در افراد نوشیدن بیش از حد آب است که از عوارض آن می توان به  رقیق شدن الکترولیت های خون و افت سدیم اشاره نمود که در نهایت حالت تهوع را ایجاد می نماید. بنابراین سعی کنید قبل از شروع تمرین آب بنوشید و بدن تان را سیراب کنید تا در هنگام ورزش با تعریق دچار کمبود آب نشوید. علاوه بر این نوشیدن آب حین ورزش نیز توصیه می شود اما به میزانی که بدن تان احتیاج داشته باشد.

تهوع ناشی از تغذیه قبل و حین ورزش

اگر تصیم دارید که پس از صرف غذا به ورزش بپردازید و نیز دچار تهوع نشوید، توصیه می کنیم که وعده غذایی سبک میل کنید. غذای سبک قبل از شروع ورزش که البته سرشار از کربوهیدرات ها مانند: ماکارونی، میوه و سبزیجات یا نان باشد، باعث می شوند که انرژی مورد نیاز بدن برای انجام تمرینات را بدست آورید.

مصرف غذای چرب و سنگین قبل از ورزش موجب ناراحتی معده شده و علاوه بر این بدن سعی دارد که پس از خوردن غذای سنگین آن را هضم نماید. اگر شما شروع به ورزش در این شرایط کنید، حین تمرین جریان خون به سمت سیستم گوارشی بدن حرکت کرده تا غذا را هضم کند در این حالت اکسیژن مورد نیاز به سایر اندام ها و عضلات نخواهد رسید که در نهایت باعث تهوع و نیز انقباض شکمی در فرد خواهد شد.

برخی افراد نیز شروع به ورزش با شکم خالی می کنند که اصلا توصیه نمی شود. در این حالت بدن ورزشکار انرژی لازم برای انجام تمرینات را نداشته و فشار زیادی را حین تمرین متحمل خواهد شد که موجب افت فشار، کاهش قند خون، احساس ضعف در ورزشکار و حالت تهوع می شود. البته این حالت با سیاهی رفتن چشم، سر درد و سرگیجه همراه خواهد بود.

باید سعی کنید که سیستم بدنی خود را به خوبی شناخته و بدانید که قبل از ورزش چه تغذیه برای شما مناسب می باشد تا از بروز تهوع و مشکلات ناشی از آن جلوگیری نمایید. در صورت گرسنگی حین تمرینات ورزشی می توانید کربوهیدرات های مورد نیاز بدن برای ادامه تمرینات را مصرف کنید. برای مثال نوشیدن مقداری آب میوه تازه یا تکه های میوه باعث رفع گرسنگی حین تمرین و نیز مانع از حالت تهوع خواهد شد.

برای جلوگیری از تهوع حین ورزش چه کنیم؟

یکی از راه های که مانع از تهوع حین تمرین خواهد شد استفاده از عرقیجات سنتی است که با ریختن آن در بطری آب مصرفی می توانید حین تمرین استفاده نمایید. البته مصرف نعنا به همراه زنجبیل در هنگام ورزش در صورتی که به آن حسایت نداشته باشید، گزینه خوبی برای جلوگیری از تهوع می باشد. در کل بهترین نوشیدنی که باعث آرامش معده شده و از تهوع حین ورزش جلوگیری می کند مقداری آب است.

ریختن آب لیموی تازه به همراه عسل در آب مصرفی در حین ورزش از آنجایی که خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و خستگی عضلات را از بین می برد و عسل  که از کاهش قند خون جلوگیری می کند نیز توصیه می شود. از مصرف بیش از حد کاکائو و کافئین خودداری نمایید، درست است که با استفاده از این دو مورد چربی سوزی بیشتر شده و به حفظ گلیکوژن ماهیچه ها کمک می کنند، اما مصرف زیاد آن ها باعث دفع آب بدن و ایجاد حالت تهوع و افت فشار در حین تمرین خواهد شد.

لازم به ذکر است در صورتی که هنگام استفاده از دستگاه های ورزشی مخصوصا تردمیل دچار حالت تهوع یا سرگیجه شدید برای جلوگیری از بروز آسیب های ورزشی سریعا دستگاه را بوسیله گیره ایمنی که باعث خاموش شدن موتور می شود، متوقف نمایید. با نوشیدن مقداری آب یا کربوهیدرات مورد نیاز بدن به حالت اولیه باز می گردید و می توانید به ورزش خود ادامه دهید. اگر با رعایت مسائل بالا، مجددا حین ورزش دچار تهوع شدید لازم است به پزشک معالج خود برای درمان مراجعه نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :