عوارض کم تحرکی!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 15 : 9 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کم تحرکی یکی از عوامل اصلی بروز بیماری هایی مانند: دیابت، آمبولی ریه، ترومبوز سیاهرگ و بسیاری بیماری های دیگر است. در تعریف ترومبوز می توان گفت علت بروز این بیماری تشکیل لخته خون در دیواره های داخلی سیاهرگ است که بیشتر در اندام تحتانی ایجاد می شود. این لخته خون موجب اختلال در جریان گردش خون شده و در نهایت باعث انسداد عروق خونی خواهد شد که یکی از مهمترین دلایل احتمالی بروز آمبولی ریه می باشد.

نداشتن فعالیت فیزیکی در طول روز به حدی خطرناک است که آن را با کشیدن سیگار برابر دانسته اند. این روزها اکثر افراد به دلیل انجام کارهای پشت میز نشینی کمتر می توانند تحرک داشته باشند و همین امر زمینه ساز بروز مشکلات و بیماری های فراوانی خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می شود دست کم 10 دقیقه در روز را به پیاده روی ساده اختصاص دهید.

تعریف کم تحرکی لزوما انجام تمرینات سخت در طول روز نیست و همین که شما بتوانید در محیط خانه با دستگاه های ورزشی فعالیت فیزیکی مختصری داشته باشید قطعا از عوارض کم تحرکی به دور خواهید بود. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده است که کم تحرکی و نداشتن فعالیت فیزیکی به میزان لازم، خطر ابتلا به مرگ زودرس را در افراد افزایش می دهد که این امر در افراد چاق دو برابر تاثیر گذار خواهد بود.

با تغییر سبک زندگی، تحرک افراد به طور چشمگیری کاهش یافته است. باید اشاره کنیم که اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در طول روز و در محل کار بی تحرک هستید یا در محیط خانه نیز به حد کافی فعالیت فیزیکی ندارید و عادت به نشستن طولانی مدت دارید، این عادت را ترک کرده و حداقل هر 30 دقیقه در روز تحرک بدنی داشته باشید، زیرا این کم تحرکی باعث بروز بیماری های قلبی- عروقی، افزایش ریسک دیابت، افسردگی و غیره می شود.

اگر به هر دلیلی نمی توانید در طول روز برای پیاده روی به بیرون از خانه بروید و نداشتن حوصله را بهانه ای برای کم تحرکی خود می دانید، بهتر است یک دستگاه ورزشی هوازی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال تهیه کنید. این دستگاه ها امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده اند و این محبوبیت بدون شک بی دلیل نخواهد بود. تردمیل که پیاده روی را شبیه سازی کرده است به راحتی باعث می شود که در طول روز حتی در محیط خانه فعالیت فیزیکی داشته باشد.

استفاده متداوم از تردمیل تاثیرات مثبت بسیاری در سلامتی و همچنین تناسب اندام خواهد داشت که پس از تمرین با آن به این فواید پی خواهید برد. این دستگاه ورزشی هوازی علاوه بر این که گردش خون را افزایش داده و باعث سلامت مغز می شود، از بسیاری بیماری ها مانند: پوکی استخوان، فشارخون بالا، دیابت و غیره جلوگیری می کند. تردمیل دستگاهی است که محدودیت برای ورزش روزانه نداشته و نیز استفاده از آن با داشتن رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب به میزان مورد نیاز بدن باعث می شود شما پس از مدتی به تناسب اندام برسید که البته سلامتی تان نیز تضمین می شود.

حال می خواهیم بدانیم دستگاه های ورزشی چگونه شما را از عوارض کم تحرکی دور نگه می دارد:

حتما شما نیز جمله عقل سالم در بدن سالم را شنیده اید، این جمله مصداق بارزی است برای این که بدانید ذهن و عقل افراد با نداشتن فعالیت فیزیکی به خطر خواهد افتاد. کم تحرکی باعث کاهش توان فکری، ذهنی و همچنین خلاقیت می شود. وقتی شما در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشید، گردش خون در بدن افزایش یافته و بدن اکسیژن لازم را به سر تا سر اعضا ارسال می کند که از جمله آن مغز است.

وقتی شما بر روی تردمیل راه می روید یا پیاده روی می کنید، گردش خون در بدن افزایش یافته و همین امر موجب می شود ماهیچه قلب تقویت شده و خون بیشتری را به اعضای بدن ارسال نماید. از این رو مغز به خوبی اکسیژن دریافت می کند و عملکرد آن نیز بهتر خواهد شد. این روند همچنین بر روی عملکرد ریه تاثیر داشته و باعث می شود ظرفیت شش ها و ریه با دریافت بیشتر اکسیژن افزایش یابد. بنابراین وقتی شما فعالیت فیزیکی و بدنی دارید، پیاده روی یا ورزش خاصی انجام می دهید، ماهیچه قلب به خوبی تقویت شده و همین امر باعث می شود قلبی سالم داشته باشید. در کنار آن مغز نیز با دریافت اکسیژن بهتر کار می کند و از بیماری های مانند آلزایمر دور شده و در عوض حافظه تان به خوبی تقویت خواهد شد.

این دستگاه های ورزشی علاوه بر این که موجب افزایش تحرک در شما می شود، از چاقی جلوگیری کرده و تناسب اندام را برای تان به ارمغان می آورد. می توان گفت چاقی یکی از اصلی ترین عوارض کم تحرکی به حساب می آید و در صورتی که دیر بجنبید بسیار متضرر خواهید شد. چاقی خود باعث بروز بیماری های مختلفی می شود که می توان از جمله آن به دیابت، فشار خون بالا، ناراحتی قلبی، چربی خون، سکته مغزی و غیره و غیره اشاره کرد.

با دقت به اندام افراد ورزشکار به خوبی این را حس خواهید کرد که ورزشکاران از سلامت جسمی و تناسب اندام برخوردارند و علت آن داشتن فعالیت فیزیکی مداوم است. وقتی شما به انجام ورزش روزانه عادت کنید، به راحتی از چاقی دور خواهید ماند. راز داشتن بدنی متناسب در افراد ورزشکار تداوم در انجام تمرینات است. این که شما بتوانید دائم و روزانه ورزش کردن را دنبال نمایید بهتر از سخت ورزش کردن آن هم بدون هدف است.

ورزش کردن را به عادتی روزانه تبدیل کنید و سعی نمایید روزی 20 دقیقه بر روی تردمیل پیاده روی کنید، همین عمل پس از مدتی باعث خواهد شد که اثر سلامتی را در خود به خوبی حس کنید. افرادی که روزانه ورزش می کنند از روحیه بسیار شادی برخوردار بوده و در کنار آن سلامتی خود را تضمین می کنند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :