فواید فوق العاده دویدن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 25 آبان 1396 در ساعت 9 : 56 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در بین تمریناتی که اکثر افراد می توانند به راحتی آن را روزانه بدون هیچ مشکلی انجام دهند پیاده روی است که مادر تمام ورزش هاست. درست است که پیاده روی و دویدن ورزشی بسیار آسان است اما نیاز به اراده در انجام روزانه دارد و امروز می خواهیم راجع به فواید بی شمار آن صحبت کنیم.

تداوم در ورزش انگیزه ای راسخ می خواهد تا بتوان هر روز آن را انجام داد و نباید انتظار داشت که در مدت یک هفته دویدن به نتایج دلخواه دست یافت. در هر کاری و برای رسیدن به هر هدفی صبوری حرف اول را می زند و پس از آن تداوم در انجام آن کار، پس اگر هدف شما از دویدن یا پیاده روی لاغری و تناسب اندام است باید به خود زمان دهید تا به بهترین نتایج برسید.

دویدن به تنهایی علاوه بر تناسب اندام، سلامتی را به ارمغان می آورد. افرادی که هر روز صبح ورزش می کنند با یک پیاده روی ساده، روز خود را با نشاط و سرزندگی آغاز می کنند و زندگی شاد، همراه با سلامتی روحی و جسمی دارند.

مهم نیست شما بیرون از منزل پیاده روی کنید یا بر روی یک دستگاه تردمیل بدوید. زیرا دستگاه های ورزشی تمرینات را شبیه سازی می کنند و گزینه مناسبی برای انگیزه دادن به شما هستند. با وجود یک دستگاه تردمیل خانگی در منزل شما هر روز با آن مواجه می شوید و انگیزه ی ورزش کردن در وجودتان زنده خواهد شد و این مهم است که روزانه از آن استفاده کنید.

فواید مهم دویدن برای سلامتی:

از مهمترین فواید دویدن روزانه یا پیاده روی، تناسب اندام است؛ با این ورزش شما کالری و چربی های اضافه بدن را از بین خواهید برد و بدن برای ادامه و تامین سوخت پس از 20 دقیقه شروع به سوزاندن چربی های اضافه می کند. دویدن یکی از اصلی ترین و بهترین راه های کاهش اضافه وزن است. وقتی شما شروع به دویدن می کنید تمام اعضای بدن به حرکت در می آیند و عضلات بدن تان به صورت گروهی فعالیت می کنند. در هر ساعت دویدن شما حدود 900 تا 1500 کالری می سوزانید و این میزان بستگی به سرعت شما دارد.

قلب تان را سلامت نگه می دارید؛ با این ورزش احتمال حملات قلبی به حداقل می رسد و وقتی می دوید قلب شما به طور منظم خون را پمپاژ می کند که همین امر خود باعث ورزش عضله قلب است و آن را به خوبی تقویت می کند. همچنین با دویدن فشار خون و سطح کلسترول در بدن پایین می آید. وقتی قلب دقیق کار کند گردش خون در بدن به درستی جریان می یابد و همین امر موجب می شود اکسیژن کافی به سر تا سر بدن به خصوص مغز برسد. با فعالیت دقیق قلب و مغز در طول روز خیلی از بیماری ها درمان می شود و حتی می توانید از بیماری هایی مانند فراموشی و غیره جلوگیری کنید.

استرس تان را با دویدن به حداقل برسانید؛ با دویدن خود را از مشغله های زندگی دور کنید و فرصتی برای فراموش کردن مشکلات به خود بدهید. وقتی شروع به فعالیت و دویدن می کنید در بدن تان هورمون سروتونین ترشح می شود که موجب از بین رفتن حس افسردگی و نیز باعث انرژی مثبت در شما خواهد شد. کمبود این هورمون در بدن موجب خلق و خوی بد در شما و دست آخر منجر به بروز افسردگی خواهد شد. وقتی خیلی راحت می توانید با 1 ساعت دویدن روزانه این هورمون را در بدن خود تولید کنید، بی شک انرژی مثبت را به زندگی تان راه خواهید داد.

استخوان های بدن تان را با دویدن تقویت کنید؛ بر اساس تحقیقات انجام شده، دویدن و ورزش روزانه موجب استحکام استخوان ها شده و مانع مبتلا شدن به پوکی استخوان می شود. نداشتن تحرک و استراحت زیاد باعث تحلیل رفتن استخوان ها و پوکی سریع آن ها می شود. پس سعی کنید با دویدن روزانه مانع ابتلا به این بیماری شوید.

شب ها راحت بخوابید؛ میزان خواب در طول شبانه روز، به خصوص خواب کافی در شب، به سلامتی افراد بستگی دارد. وقتی روزانه ورزش می کنید و می دوید باعث می شوید که در طول روز انرژی مثبت داشته و شب هنگام به راحتی از خواب مورد نیاز بهرمند شوید. هنگام شب بدن شما انرژی مصرفی در طول روز را باز خواهد یافت. اگر شما ورزش می کنید مطمئنا این مطلب را تائید خواهید کرد زیرا افرادی که در طول روز پیاده روی می کنند شب ها به راحتی می خوابند.

همانطور که در بالا ذکر شد، اینکه شما کجا بدوید و چگونه بدوید مهم نیست. اینکه بتوانید هر روز این کار را انجام دهید مهم است. سعی کنید در دویدن روزانه تداوم داشته باشید تا روزی را با انرژی و شبی راحت را بگذرانید. مطالب ذکر شده از مهمترین فواید دویدن روزانه بود کما اینکه این فواید خیلی بیشتر از آن چیزی است که به آن ها اشاره شده است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :