فواید گرم کردن بدن قبل از ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 29 مرداد 1396 در ساعت 15 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه ی ما میدانیم برای جلوگیری از آسیب دیدگی ,بهتر است قبل از هر ورزشی بدن خود را گرم کنیم تا از گرفتگی عضلات جلوگیری کرده و همچنین مفاصل , تاندون ها را آماده برای تمرین سنگین می کنیم.گرم کردن بدن پیش از تمرینات سیستم قلبی –عروقی (جریان خون) را فعال کرده و پیش از تحت فشار سنگین اکسیژن و موادغذایی مورد نیاز عضلات را در اختیار می گیرد.همچنین شما میتوانید این گرم کردن را در فضای امن خانه از طریق تردمیل انجام دهید.

فیزیولوژی گرم کردن بدن قبل از تمرینات ورزشی:

در فیزیولوژی گرم کردن بدن قبل از تمرینات ورزشی یکی از مهمترین مبحث هایی است که در هر دوره تمرین باید رعایت شود.آنچه در فیزیولوژی ورزش مشاهده شده مبنی بر این می باشد : فردی بهترین عملکرد را دارد که طوری بدنش را گرم کند که براحتی خون و اکسیژن به عضلاتش برساند.بدیهی است با گرم کردن بدن حرارت بدن بالا می رود و اکسیژن بیشتری به دیافراگم می رسد و باعث تنفس بهتری در فرد ورزشکار می شود.

از مزایای گرم کردن قبل از ورزش میتوانیم به چند نکته اشاره کنیم:

√افزایش سرعت انقباض در بدن
√مصرف اکسیژن را اسان می کند
√تسهیل جریانات عصبی و متابولیسم داخل عضلات بدن
√جریان خون به بدن را افزایش می دهد
√حرارت بدن را به تدریج افزایش می دهد
√آسیب ها و صدمات ورزشی را کاهش داده بدلیل افزایش ارتجاعی عضلات در بدن
√گرفتگی عضلات را کاهش داده واز افزایش ناگهانی فشارخون و حرارت بدن جلوگیری می کند
√سیستم عصبی,رباط ها,مفاصل,عضلات,سیستم قلبی عروقی برای انجام فعالیت ورزشی خاص آماده می سازد
√جریان خون قلب را بهبود می بخشد و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می دهد
√و در آخر ذهن و روان ورزشکار را آماده می سازد

مختصری در مورد گرم کردن بدن:

فرآیندی که به تدریج دمای بدنتان را افزایش داده و عضلات از سطح نرمال به حالت ورزشی آماده می شود که این گرم کردن قبل از هر تمرین ورزشی انجام می شود.نرمش های گرم کننده ی بدن بایستی قبل از حرکات کششی در هر فعالیت ورزشی انجام شود و برای کسانی که تمرینات تناسب اندام دارند بسیار ضروری می باشد.

هنگامی که گرم کردن بطور کامل و با دقت انجام می شود بدن را برای فعالیت ورزشی آماده می سازد و لذا سفتی عضلات را از بین برده و باعث بهبود در عملکرد تمرینات تناسب اندام نیز می شود.و بلعکس بدون گرم کردن صحیح احتمال آسیب دیدن در فعالیت های ورزشی بیشتر می شود.

برخی از نرمش های گرم کننده شامل:

_10-5 نرمش برای افزایش دمای بدن
_15-10 دقیقه کشش فعال برای کاهش سفتی عضلانی
_15-10 دقیقه حرکات و تمرین های اختصاصی و عمومی
_نرمش های تکنیک بدن
_نرمش پاها
_نرمش قسمت های پایین پا
_4 تا 8 بار دوی سبک به مسافت 30 تا 60 متر( برای تمرکز تکنیک های دویدن بلند ,نرم ,آهسته)

برای گرم کردن کشش های فعال مناسب تر می باشند چرا که سفتی عضلات را کاهش میدهد.نرمش های خود را با چند نفس عمیق (یعنی دم از طریق بینی و بازدم دهانی) آغاز کنید.قدم زدن آهسته یا نرمش ملایم قبل از قدم زدن طولانی یا دو طولانی انجام دهید.

برای اینکه بدنتان آماده شود شما می توانید ورزش های هوازی انجام دهید مانند حرکات سبک و رقص مانند که بدنتان را برای فعالیت آماده می کند.قسمت آخر گرم کردن خود را به انجام حرکاتی شبیه همان ورزشی که میخواهید انجام دهید اختصاص داده , به یاد داشته باشید برای جلوگیری از خطر آسیب های ورزشی این حرکات را با شدت کمتری انجام دهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :