همه چیز در مورد تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 آذر 1395 در ساعت 11 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بدنه تردمیل مسئله بسیار مهمی است که در هنگام خرید می بایست به آن دقت نمایید. در هنگام خرید به بدنه این دستگاه توجه کنید؛ چهار چوب یا همان فریم تردمیل می تواند از جنس استیل باشد که بسیار محکم و سنگین است؛ ولی اغلب تردمیل هایی که امروزه در بازار موجود هستند از جنس فولاد می باشند، ولی برخی از تردمیل ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند.

حداکثر وزن قابل تحمل برای تردمیل به بدنه دستگاه مربوط می شود؛ گرچه قدرت موتور نیز بی تاثیر نیست؛ به عنوان مثال، تردمیلی که وزن بیشتر 150 کیلوگرم را متحمل می شود در مقایسه با تردمیلی که حداکثر تحمل وزن آن تا 90 کیلوگرم است، بدنه محکم تری دارد و قاعدتاٌ بزرگتر می باشد.

تردمیل در انواع تردمیل خانگی و تردمیل باشگاهی طراحی، ساخته و عرضه می گردد؛ تردمیل های باشگاهی که قدرت موتور و تحمل وزن بالایی دارند، سرمایه گذاری مطمئنی محسوب می شوند زیرا افراد بیشتری می توانند با این دستگاه ورزش کنند؛ اما در مورد تردمیل های خانگی می بایست تحمل وزن تردمیل با توجه به وزن استفاده کنندگان انتخاب شود تا فضای زیادی را اشغال نکند.

قدرت موتور تردمیل

یکی از مهمترین قسمت های تردمیل که قدرت و کیفیت آن بر روی قیمت دستگاه تاثیر دارد، موتور آن است. قدرت موتور تردمیل از 1 اسب بخار تا 7 اسب بخار متغیرمی باشد؛ توان حرکتی دستگاه به وسیله موتور آن تامین شده و به تسمه انتقال پیدا می کند.

اسب بخار که به زبان انگلیسی Horsepower است با حروف اختصاری HP نشان داده می شود. بیشتر بودن قدرت موتور سبب می شود قیمت دستگاه گران تر باشد. قدرت موتور در دو حالت پیک و میانگین است؛ بدان معنی که در وضعیت میانگین محاسبه قدرت به صورت میان بار بوده و قدرت خروجی محاسبه می شود؛ اما در حالت پیک بیشترین قدرت خروجی موتور مورد محاسبه قرار می گیرد.

در تردمیل های باشگاهی جریان برق متناوب به کار گرفته می شود که به آن AC می گویند، که در واقع همان برق شهری فاز و نول می باشد؛ در صورتی که تردمیل های خانگی از جریان برق مستقیم استفاده می کنند که همان جریان برق منفی و مثبت است و به آن DC گفته می شود. نوع بهتر آن به شکل 3 فاز است.

تردمیل هایی که موتور آن با برق DC کار می کند ارزان تر هستند و سیستم کنترل برق آن ها ساده تر و الکترونیکی می باشد. این نوع موتور آرام و کم صدا بوده و به نسبت بازدهی کمتری نیز دارند؛ برای افزایش عمر این دستگاه می باسیت پس از 1 ساعت کار کردن آن را خاموش کنید؛ به همین جهت در منازل استفاده می شود.در باشگاه های ورزشی و سالن های بدنسازی تردمیل یک دستگاه پر مصرف است که طرفداران بسیاری دارد و باید مدام روشن بماند؛ تردمیل خانگی را نیز 30 دقیقه پس از خاموش کردن می توان دوباره روشن کرد و به تمرینات ورزشی پرداخت.

تردمیل هایی که موتور آن ها AC است بازدهی بالاتری به جریان برق نشان داده و می توانند ساعت ها بدون توقف مورد استفاده قرار بگیرند؛ ولی همان طور که اشاره کردیم گران تر هستند و سیستم کنترل پیچیده تری دارند و در مقایسه با نوع DC سر و صدای زیادتری ایجاد می نمایند.

در صورتی که در خانواده شما سنگین ترین فرد خانواده 100 کیلوگرم وزن دارد، می توانید تردمیلی انتخاب کنید که قدرت موتور آن 2 اسب بخار بوده و تا وزن 110 کیلوگرم را متحمل می شود و حداکثر سرعت آن به 16 کیلومتر در ساعت می رسد؛ به این ترتیب همه اعضای خانواده می توانند به طور روزمره به ورزش بپردازند و از مزایای این فعالیت مفید بهرمند بشوند.

عرض تسمه تردمیل

عرض تسمه تردمیل فضای دویدن را تعیین می کند و هر چه کاربر اندام بزرگتری داشته باشد باید از تردمیلی استفاده کند که تسمه آن پهن تر باشد. ضخامت تسمه تردمیل معمولا 1.4 الی 1.8 میلی متر می باشد؛ ضخامت تسمه ای خوب است که بین 1.6 الی 1.8 باشد. تسمه تردمیل باید با دوام بوده و جنس محکمی داشته باشد. در تردمیل های خانگی اغلب جنس تسمه از دولایه کتان پلی استر است که کیفیت لازم را دارد.

سرعت تردمیل

عموماٌ سرعت دستگاه تردمیل بیش از آن چیزی است که یک فرد معمولی بتواند از حداکثر آن استفاده کند؛ اکثر افراد عادی قادر نیستند مدت زیادی با سرعتی بیشتر از 8 کیلومتر در ساعت بدوند. تحقیقات نشات داده اغلب افراد از سرعت 3 الی 8 کیلومتر در ساعت استفاده می کنند؛ با این سرعت می توان مسافت 6 الی 10 کیلومتر در ساعت را طی کرد.افراد بسیار حرفه ای می توانند از سرعت و مسافت بیش از این استفاده نمایند؛ پس در مورد سرعت نگران نباشید؛ تردمیلی که بتواند حداکثر سرعت آن به 10 کیلومتر در ساعت برسد برای افراد معمولی مناسب است و بیشتر تردمیل ها از این ویژگی برخودردار هستند.

تحمل وزن تردمیل

قبلاٌ به تحمل وزن دستگاه اشاره کردیم و در این جا آن توضیحات را کامل می نماییم؛ حداکثر وزن قابل تحمل برای تردمیل بیشترین وزنی است که کاربر می تواند داشته باشد؛ این قابلیت به ابعاد دستگاه، جنس بدنه، ابعاد تسمه، ضخامت تسمه، جنس غلطک، قدرت موتور، ضخامت تخته و جنس آن بستگی دارد. تردمیلی که وزن زیادی را تحمل می کند، بزرگتر است، قدرت موتور بیشتری دارد و بدنه آن محکم تر می باشد.

ایمنی دستگاه

ایمنی دستگاه مسئله بسیار مهمی است که می بایست به آن توجه کرد؛ بعضی از تردمیل ها به گیره ایمنی مجهز هستند که با اتصال به لباس کاربر ایمنی وی را تضمین می کند؛ بدین صورت که اگر به دلیل از دست رفتن تعادل کاربر با حرکت ناگهانی، گیره از لباس او جدا بشود، دستگاه خود به خود خاموش می شود تا کاربر بتواند تعادل خود را به دست بیاورد و نیفتد؛ در صورت زمین خوردن، ورزشکار با حرکت تسمه به عقب کشانده نمی شود و آسیب کمتری می بیند. تقریبا همه تردمیل های استاندارد این ویژگی را دارا هستند؛ همچنین این قطعه به عنوان قفل کودک نیز کار می کند؛ زیرا در صورتی که کسی روی تردمیل نباشد دستگاه حرکت نمی کند.

ضربه گیر تردمیل

در ساخت تردمیل های امروزی ضربه گیرهای مختلفی به کار رفته است. ضربه گیر باید به صورتی باشد که در حین راه رفتن ضربه پا را به خوبی حذف کند؛ ضربه گیر کف مانع ایجاد سر و صدا می شود. ضربه گیر SDS در واقع لاستیک های انعطاف پذیر است که در زیر تخته دستگاه تعبیه شده اند و از عضلات و مفاصل ورزشکار محافظت می کنند و اجازه نمی دهند فشار زیادی به این نواحی وارد بشود؛ بعضی از تردمیل ها مجهز به این نوع ضربه گیرها هستند که انعطاف سطح دویدن را به بیشترین حالت می رساند و اجازه نمی دهد کاربر آسیب ببیند.

دویدن و راه رفتن بر روی تردمیلی که مجهز به ضربه گیر SDS می باشد، به مراتب ایمن تر از دویدن بر روی سطح زمین است. این ویژگی معمولاٌ در تردمیل هایی وجود دارد که شیب برقی دارند.

شیب تردمیل

دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل، دویدن و راه رفتن بر روی سطح زمین صاف و هموار را شبیه سازی می کند؛ ولی در صورتی که علاقه دارید دویدن بر روی شیب زیاد را تجربه کنید می توانید شیب دستگاه را افزایش بدهید، تا آن جا که ورزش تپه نوردی شبیه سازی بشود.بعضی از تردمیل ها شیب دستی دارند که در 3 الی 5 حالت تنظیم می شوند؛ ولیکن تردمیل هایی که شیب برقی دارند به یک موتور الکتریکی جداگانه مجهز هستند که 15 الی 25 درجه تنظیم می شود. شیب این گونه تردمیل ها با سادگی و با فشار یک دکمه تغییر می کند.

نمایشگر تردمیل

نمایشگر دیجیتال یا همان مانیتور تردمیل نیز دارای تنوع می باشد و در بیشتر مواقع مانیتور به چند بخش مختلف تقسیم شده است و اطلاعات مختلفی را به کاربر می دهد.
مانیتور LED با چراغ های کوچک که معمولا قرمز هستند اعداد را نمایش می دهند.

نمایشگر LCD اغلب به رنگ مشکی و طوسی بوده و اعداد و ارقام به رنگ مشکی نشان داده می شوند؛ صفحه نمایش برخی از تردمیل ها با نور آبی رنگی روشن می شود و به صورت تک پنجره یا چند پنجره است که اطلاعاتی همچون زمان، سرعت، مسافت طی شده، کالری سوزانده شده و ضربان قلب را در اختیار کاربر قرار می دهد. برنامه در حال اجرا نیز نمایش داده می شود؛ با این اطلاعات ارزشمند ورزشکار از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن برنامه اولیه پیش برود تا به نتایج مطلوب برسد. در حافظه بعضی از تردمیل ها برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف وجود دارد که کاربر را از حضور مربی بی نیاز می کند.

کلید اضطراری

همه تردمیل های استاندارد کلید اضطراری دارند که در مواقع لزوم توسط آن دستگاه به سرعت متوقف می شود؛ دستگاه بدون روشن بودن این کلید روشن نمی شود؛ در صورتی که در هنگام استفاده از تردمیل این کلید از روی مانیتور برداشته شود؛ موتور بلافاصله خاموش می شود. این کلید به شکل های مختلفی مانند کشویی یا آهنربایی و یا شاخکی بر روی مانیتور قرار می گیرد.

ضربان قلب شاخص مهمی است که سطح تمرین را تعیین کرده و توسط آن می توان زمان کم و زیاد کردن سرعت و شیب را مشخص نمود. مردم برای اهداف متفاوتی به ورزش با دستگاه های هوازی می پردازند و هر فرد با توجه به هدف خود برنامه مورد نظر را انتخاب کرده و بر اساس آن پیش می رود؛ تمرینات در 3 سطح ملایم، متوسط و دشوار انجام می شوند.سطح تمرین ورزشی به سطح آمادگی جسمانی ورزشکار بستگی دارد. برنامه های از پیش تعیین شده معمولا 4 الی 12 برنامه هستند که در سطوح مختلف قابل اجرا می باشند.

ضربان قلب

همه تردمیل های پیشرفته و مدرن مجهز به سنسورهای ضربان قلب هستند که با متصل شدن به دست ظرف چند ثانیه ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ با استفاده از ضربان قلب می توان منطقه چربی سوزی وهوازی را تشخیص داد. هنگامی که ضربان قلب به 70 الی 80 درصد حداکثر ظرفیت خود می رسد، بهترین وضعیت برای چربی سوزی پیش می آید.برخی از تردمیل ها امکانات ویژه ای را در اختیار کاربر قرار می دهند؛ به طور مثال: کلیدهای تنظیم شیب و تنظیم سرعت برای دسترسی آسان بر روی دسته قرار داده شده است که با این کلیدها می توان شیب و سرعت دستگاه را به شکل دلخواه تنظیم کرد.

در بعضی از برنامه ها کاربر مجبور است مدام شیب دستگاه را تغییر بدهد، این ویژگی به او کمک می کند. تردمیل هایی این ویژگی را دارند که به شیب برقی مجهز هستند. سیستم اندازه گیری چربی، قابلیت اتصال به MP3، برنامه های از پیش تعیین شده خودکار،فن خنک کننده که دما را برای کاربر متعادل نگه می دارد، ورودی Audio، تست سلامتی، اسپیکر، قابلیت تاشوندگی دستگاه، نصب آن توسط جک مدرن و... از دیگر ویژگی هایی هستند که تردمیل می تواند داشته باشد.

تردمیل های چند کاره

بعضی از تردمیل چند منظوره یا چند کاره هستند؛ یعنی به جز دویدن و راه رفتن قابلیت های دیگری همچون پایه دراز و نشست، چرخ مسگری، ویبراتور برقی، تخته شنا، کش ایروبیک، دمبل و ... دارند که به ورزشکار امکان می دهد پس از ورزش راه رفتن و دویدن، یک سری تمرینات ورزشی تکمیلی انجام بدهد؛ این کار به تناسب اندام بیشتر کمک می کند.

ماساژو یا ویبراتور برقی را می توان پیش از شروع ورزش برای گرم کردن مورد استفاده قرار داد. ماساژ قبل از ورزش منجر می شود با وجود بافت های چربی متراکمی که در بخش های مختلف بدن وجود دارد گردش خون سریع تر و بهتر اتفاق بیفتد و مویرگ ها باز بشوند و این مسئله به سوخت و ساز بیشتر و چربی سوزی می انجامد.

ماساژ پس از ورزش طرفداران زیادی دارد و بسیار توصیه می شود؛ زیرا این کار موجب دفع اسیدلاکتیک و رفع خستگی و کوفتگی می شود. در صورتی که در منزل فضای زیادی ندارید بهتر است تردمیلی تهیه کنید که قابلیت تاشوندگی دارد. این قابلیت اجازه می دهد در مواقعی که از دستگاه استفاده نمی کنید، بتوانید آن را جمع کنید تا فضای منزل بیهوده اشغال نشود؛ با جمع کردن تردمیل 70 درصد حجم آن کم می شود و از فضای باقی مانده می توان استفاده نمود.

خریداران در هنگام خرید حساسیت زیادی به کشور سازنده محصول نشان می دهند؛ به طوری که اگر نام کشور چین به گوششان بخورد تصور می کنند کالای مورد نظر نامرغوب بوده و زود خراب می شود؛ در حالی که کشور چین در کنار محصولات درجه 2 و 3 محصولات درجه 1 نیز تولید می کند که با کالاهای اروپایی در حال رقابت هستند؛ پس به جای این که فقط کشور سازنده را در نظر داشته باشید پارامترهای دیگر را مورد توجه قرار بدهید و سعی کنید یک محصول اصل و اورجینال تهیه نمایید.

کشورهای تایوان، چین، اسپانیا، انگلستان فلاند و... تردمیل های بسیار با کیفیتی تولید می کنند که وارد کشورمان می شوند و نمایندگاه فعالی نیز دارند. برای این که از اصل بودن محصول اطمینان پیدا کنید می بایست از نمایندگی های معتبر خرید کنید و کارت ضمانت و خدمات پس از فروش را از فروشنده تحویل بگیرید.

بالاتر بودن قیمت محصول معمولا نشانه کیفیت بالا و یا داشتن امکانات بیشتر می باشد. هرکس می بایست با توجه به نیاز خود خرید انجام بدهد. در صورتی که می دانید همه اعضای خانواده هر روز بارها می خواهند بر روی تردمیل تمرینات ورزشی انجام بدهند؛ دستگاهی تهیه کنید که تحمل وزن و قدرت موتور بالایی داشته باشد؛ اما اگر فقط یک نفر می خواهد در روز 1 ساعت با این دستگاه ورزش بکند، یک تردمیل متوسط نیز به نیاز او پاسخ خواهد داد.

به یاد داشته باشید، هر پولی که صرف ورزش بشود در مقایسه با هزینه هایی که برای بیماری هایی که در اثر بی تحرکی به آن ها دچار می شویم خرج می کنیم، مقرون به صرفه است. با ورزش عمر خود را طولانی تر کرده، سلامتی تان را حفظ نمایید، تناسب اندام داشته باشید و از زندگی لذت ببرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :