واقعیت هایی در مورد تناسب اندام و کاهش وزن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 آذر 1395 در ساعت 11 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

رعایت رژیم غذایی برای داشتن اندامی متناسب و کاهش وزن کافی نیست؛ در کنار رژیم غذایی سالم می بایست تمرینات ورزشی هوازی انجام بدهید.ورزش نه تنها روند کاهش وزن را تندتر می کند؛ بلکه منجر به باقی ماندن در شرایط ایده آل بدنی و حفظ سلامتی می شود.

انجام تمرینات ورزشی چه در زمانی که مشغول کاهش وزن هستید و چه در مرحله ای که به وزن مناسب خود دست یافته اید و می خواهید آن را حفظ کنید، باید به طور منظم و روزانه باشد. می بایست 3 الی 5 روز در هفته و در هر جلسه حدود 40 دقیقه تمرینات ورزشی هوازی انجام بدهید تا به نتایج مطلوب برسید؛ ورزش هوازی به فعالیت بدنی گفته می شود که در مدت نسبتا طولانی با شدت متوسط انجام بشود. هنوز این که ورزش در زمانی از شبانه روز به کاهش وزن بیشتر کمک می کند اثبات نشده است.

ورزش در صبح به اندازه ورزش در بعد از ظهر خوب است؛ اما تحقیقات نشان می دهد کسانی که در صبح به با شدت ملایم و متوسط ورزش می کنند، سایر فعالیت های روزمره را با انرژی بیشتری انجام می دهند و برای چربی سوزی در طی روز آمادگی بیشتری دارند.بدن هر انسانی یک ساعت درونی دارد که با تغییرات شبانه روز هماهنگ می شود. کسانی که شب ها به موقع می خوابند از روشنایی روز بیشتر استفاده می کنند، خواب کافی دارند و بدون در نظر گرفتن تغذیه کمتر چاق می شوند.

بیشتر افراد گمان می کنند برای تناسب اندام و کاهش وزن مجبورند زمان طولانی در محیط بیرون با سرعت زیاد بدوند و از آنجایی که وقت چنین کاری را ندارند از آن چشم می پوشند؛ در حالی که 30 دقیقه دویدن و راه رفتن به صورت تناوبی بر روی تردمیل اگر به صورت روزانه و منظم انجام بشود، منجر به تناسب اندام خواهد شد.

اغلب افراد سالم قادر هستند با 30 دقیقه راه رفتن و دویدن بر روی تردمیل 400 کالری بسوزانند؛ در حالی که اگر این تمرینات به شکل روزانه انجام بشود، به زودی تغییرات چشمگیری در بدن خود می بینید؛ دویدن بهترین روش برای تناسب اندام و کاهش وزن شناخته شده است.

الزاماٌ نباید 30 دقیقه مداوم بر روی دستگاه تردمیل بدوید تا از نفس بیفتید؛ این تمرین ورزشی را می توانید به روش اینتروال یا تناوبی انجام بدهید؛ تمرین دویدن به صورت تناوبی این طور است که 1 الی 2 دقیقه با سرعت زیاد می دوید؛ سپس 1 دقیقه آرام راه می روید تا استراحت فعال داشته باشید؛ این چرخه را تا انتهای مدت تمرین تکرار کنید؛ نتیجه حاصل از این تمرین مانند زمانی است که تمام مدت را می دوید.

برای کاهش وزن مجبور هستید در کنار ورزش مصرف کربوهیدرات و قند را کاهش بدهید. رژیم های سختی که به سرعت وزن را کم می کنند، سود چندانی ندارند؛ چون ادامه دادن به این روش تغذیه غیر ممکن است و پس از آن که از این رژیم سخت دست بردارید، دوباره وزنتان افزایش پیدا می کند؛ بهترین راه این است که سبک زندگی خود را عوض کنید.در هنگام تغییر سبک زندگی 3 اصل را در نظر داشته باشید؛ فعالیت بدنی کافی داشته باشید، به اندازه و سالم غذا بخورید و خوب بخوابید.

ورزش را هرگز نباید ترک کنید؛ تحقیقات نشان داده افرادی که پس از یک دوره ورزش آن را کنار می گذارند پس از یک هفته عضلات آن ها تحلیل می رود و با گذشت چند ماه به وضع سابق خود برمی گردند.عضلات بافت بسیار مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند؛ بدن برای نگهداری عضلات ناچار است کالری زیادی صرف کند، به همین علت سوخت و ساز افزایش می یابد و بدن متناسب می شود. سرعت و زمان دو فاکتوری هستند که بر شدت تمرینات تاثیر دارند. با افزایش دادن هر یک از این دو عنصر می توانید شدت تمرینات را بیشتر بکنید.

کسانی که ورزش منظم را آغاز می کنند، پس از چند هفته لباس طور دیگری بر روی تنشان می ایستد و متوجه تغییرات مثبتی می شوند و این باعث می شود حس متفاوتی نسبت به خود داشته باشند. ورزش منظم و مداوم انعطاف پذیری را بیشتر می کند و توانایی بدن را افزایش می دهد. کاهش وزن فقط یکی از فواید ورزش محسوب می شود؛ افرادی که ورزش را در برنامه روزمره خود جا می دهند از سلامتی بیشتری برخودار می شوند، جوان تر باقی می مانند و احساسات بهتری نسبت به خود و زندگی دارند.

ورزش انسان را پرانرژی می کند و تنش ها و استرس های روانی را کاهش می دهد. وقتی ورزش هوازی انجام می دهید قلب و ریه ها در سطح بالاتری از حالت عادی فعال می شوند؛ ضربان قلب شاخص مناسبی است که توسط آن می توان سطح تمرین را تعیین کرد.فرمول زیر دامنه ضربان قلب در هنگام ورزش هوازی را نشان می دهد که می توانید بر اساس آن عمل کنید.

Mini ضربان قلب = سن- 220× 60 درصد
Max ضربان قلب= سن- 220× 90 درصد

یعنی در هنگام تمرین ورزشی ضربان قلب نباید از 90 درصد حداکثر ظرفیت خود بالاتر برود؛ چون در این صورت به سیستم قلبی- عروقی بدن آسیب وارد خواهد شد.ضربان قلب وقتی کمتر از 60 درصد حداکثر ظرفیت باشد نیز کار زیادی برای بدن انجام نمی دهد. برای به دست آوردن حداکثر ظرفیت ضربان قلب باید عدد سنتان را از عدد 220 کم کنید.

وقتی در تمرینات ورزشی به منطقه بیشترین چربی سوزی می رسیم که ضربان قلب حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت خود باشد. امروزه اغلب دستگاه های ورزشی مدرن این قابلیت را دارند که اطلاعات بسیار مفیدی همچون زمان، سرعت، کالری سوزانده شده، مسافت طی شده و ضربان قلب را به کاربر نشان بدهند؛ ورزشکار توسط این اطلاعات می تواند از وضعیت عمومی بدن خود آگاهی یافته و یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن برنامه اولیه پیش برود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :