پیاده روی و هزاران فایده برای بدن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 20 خرداد 1397 در ساعت 17 : 42 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از ساده ترین ورزش هایی که می توانید با انجام دادن آن هم برای سلامتی خود کاری انجام دهید و هم به تناسب اندام و کنترل وزن خود کمکی کنید پیاده روی است. می دانید که پیاده روی مادر تمام ورزش هاست و می توانید این ورزش ساده را بدون احتیاج به ابزار و وسایلی خاصی در هر مکانی انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید. با انجام دادن پیاده روی که ثابت شده است بهترین دارو برای بدن ماست می توانید خوابی مناسب و تغدیه ای سالم داشته باشید و بدن خود را در مقابل انواع بیماری ها و داروها بیمه کنید.

حتما لازم نیست برای انجام دادن این ورزش مدت زمان زیادی را بگذارید، پیاده روی را می توانید روزانه حتی برای 30 دقیقه هم که شده انجام دهید. روزانه پیاده روی ساده ای داشته باشید تا از مزایای زیاد آن برای بدن استفاده کنید. در ادامه این مقاله به چند مورد از مزایای مهم پیاده روی اشاره خواهیم کرد تا با اطلاع و انگیزه کافی این ورزش را روزانه دنبال کنید.

تحقیقات ثابت کرده است ورزش های هوازی مانند پیاده روی به بدن کمک می کند تا پیری و زوال عقل جلوگیری کند. می دانید که اگر بدن و مغز برای دوران کهنسالی تقویت و آماده نشوند امکان ابتلا به بیماری آلزایمر بسیار زیاد می شود و برای سلامت ذهنی هم که شده حتی نیم ساعت از شبانه روز خود را به انجام دادن فعالیت ورزشی ساده ای مانند پیاده روی اختصاص دهید.

** با کمک پیاده روی می توانید فشار ذهنی را در بدنتان کم کنید و با انجام دادن ورزش سطح هورمون اندورفین که مسکن طبیعی برای بدن است را می توانید بالا ببرید و از به وجود آمدن بیماری ها در بدن جلوگیری کنید.

**پیاده روی و این ورزش به ظاهر ساده بر روی چشم ها که دورترین عضو به پاهاست نیز تاثیر زیادی می گذارد و برای سلامتی چشم ها هم مفید است. با انجام دادن پیاده روی می توانید فشار داخل چشم ها را کم کنید و با بالارفتن سن تان از آب آوردن آن ها نیز جلوگیری نمایید.

**زمانی که به صورت مرتب و روزانه با چالش های متفاوتی پیاده روی انجام دهید اگر بتوانید رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید قادر خواهید بود از شر چربی های اضافی بدن خود خلاص شوید و به تناسب اندام مناسبی برسید. با وجود تناسب اندام و خلاص شدن از شر چربی های اضافی از ابتلا به انواع بیماری ها قلبی یا سکته ی قلبی خلاش شوید و جلوی افزایش فشار خون در بدن را بگیرید و به بیماری کلسترول خون نیز مبتلا نشوید.

**با انجام دادن پیاده روی اکسیژن بیشتری به بدن ما می رسد و با رسیدن اکسیژن به بدن و گردش خون میزان کالری سوزی نیز در بدن بالا می رود و توانایی و ظرفیت ریه ها نیز افزایش پیدا می کند. به علاوه، این فعالیت بدنی باعث دفع سموم و مواد زائد از بدن می شود.

**پیاده روی از ابتلا به بیماری دیابت نیز جلوگیری می کند. با انجام دادن پیاده روی ساده به صورت مرتب می توانید بدن و سلول ها را برای جذب گلوکز آماده کنید.

** با سی دقیقه پیاده روی می توانید کابوس ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را از خود دور کنید و به تنظیم اجابت مزاج، کار گوارش بدن کمک نمایید.

**جالب است بدانید مربیان اعلام کرده اند که اگر بتوانید در طی روز ده هزار قدم پیاده روی انجام دهید، این فعالیت شما معادل انجام ورزش در باشگاه می باشد. اگر نمی توانید روزانه برای انجام دادن پیاده روی یتان به خارج از خانه برویدف بهتر است تردمیل مناسبی برای خانه تهیه کنید و برای اینکه بتوانید فعالیت بیشتری در مدت زمان کمی داشته باشید بهتر است از قابلیت شیب این دستگاه خانگی استفاده کنید. با انجام پیاده روی حرفه ای می توانید مانند زمانی که در باشگاه هستید و ورزش قدرتی می کنید کالری بسوزانید البته بدون اینکه از دردهای ماهیچه ای خبری باشد و آزار ببینید.

** حرکات مفاصل باعث تقویت مفاصل و در کل از بین رفتن توده های استخوانی می شود و با تقویت استخوان ها خطر شکستگی استخوان ها درصد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد، مخصوصا در دوران پیری. برای تقویت کردن مفاصل و استخوان پیاده روی روزانه حتی برای مدت 30 دقیقه هم کافی است و می توانید با این خشکی و ورم آن ها را نیز کم کنید.

**برای کسانی که با انجام ورزش های سنگین و دشوار دچار کمر درد می شوند، پیاده روی می تواند حقیقتا نجات بخش باشد. از آنجایی که پیاده روی فعالیت بدنی سبکی است، برخلاف دویدن، درد یا ناراحتی بیشتری ایجاد نخواهد کرد. پیاده روی به بهبود گردش خون در بدن، طرز ایستادن و انعطاف پذیری ستون فقرات کمک می کند.

**پیاده روی با تردمیل یا بیرون از خانه باعث شادابی شما نیز می شود و به خوبی می توانید احساس شادابی و از بین رفتن خستگی را حس کنید و روحیه خوبی برای انجام کارهای روزانه خود داشته باشید.

**پیاده روی از طریق افزایش گردش خون سبب می شود اکسیژن بیشتری به تمام سلول های بدن ما برسد و میزان خستگی تا 65 درصد در بدن کاهش پیدا کند. جالب است بدانید با 10 دقیقه ورزش می توانید انرژی بدن تان را تا دو برابر افزایش دهید.

**سعی کنید ماهیچه های بدن مخصوصا عضلات میانی بدن را نیز قوی نمایید تا در زمان راه رفتن نیز راحت تر باشید. تحقیقات علمی ثابت کرده اند که افراد با داشته عضلات قوی تر مخصوصا عضلات میانی قوی راحت تر می توانند پیاده روی کنند، بدون اینکه دچار مشکلی شوند. اگر عضلات ضعیفی داشته باشید شانه های شما به سمت جلو خم می شود، ریه ها در موقعیتی بدی قرار می گیرند. با این حالتی که ریه ها دارند نمی توانید به طور عمیق نفس بکشید و دچار مشکل خواهید شد. بدن در چنین وضعیتی زود خسته می شود و بیشتر در معرض آسیب های ورزشی قرار خواهیم گرفت.

ورزش های خاصی برای عضلات میان تنه وجود دارد و می توانید آنها را انجام دهید یا از ساده ترین روش گذاشتن کتاب بر روی سرتان کمک بگیرید. یک کتاب روی سرتان قرار دهید و سعی کنید موقع راه رفتن تعادلتان را حفظ کنید تا کتاب روی زمین نیفتد. این حرکت به ظاهر ساده علاوه بر اینکه سبب تقویت عضلات میانی بدن شما می شود به شما در بالا رفتن دقت تان کمک زیادی می کند. در حقیقت این حرکت هم به تقویت عضلات شما کمک می کند و هم دقت تان را موقع ورزش کردن بالا می برد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :