کنترل نفس تنگی با پیاده روی روزانه

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 18 مهر 1397 در ساعت 14 : 48 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

از آنجایی که زندگی هر فردی به تنفس بستگی دارد، با کوچکترین اختلال در نفس کشیدن، سریعا کمبود یا نبود آن حس خواهد شد. به طور میانگین هر فرد در طول روز 17 هزار بار تنفس می کند و در صورتی که این عمل طبیعی بدن را به درستی انجام دهد، از فواید بی شمار آن مانند: رسیدن اکسیژن کافی به تمامی سلول ها که به موجب آن مواد مغذی و ویتامین ها را به سرتا سر بدن ارسال می نماید، دفع دی اکسید کربن، رسیدن اکسیژن مورد نیاز به مغز و در نتیجه بهبود عملکرد آن و نیز تمرکز بهتر، سم زدایی بدن و رهایی از تنش و غیره غیره بهرمند خواهد شد.

نفس تنگی چیست؟

همانطور که می دانید تنفس روندی طبیعی و عادی برای ادامه زندگی بوده، بنابراین کمتر پیش می آید که به طور جدی به نفس کشیدن دقت شود؛ بنابراین اصولا افراد در مواقعی مانند: کمبود اکسیژن یا تنفس غیر عادی کاملا متوجه اختلال در تنفس خواهند شد. حال با توجه به شناخت طبیعی تنفس در افراد و تاثیر ظرفیت ریه ها در فرآیند نفس کشیدن، هرگونه احساس ناخوشایند در این روند را تنگی نفس می نامند.

اما تنگی نفس در همه مواقع نشان از بروز مشکل تنفسی نخواهد بود و ممکن است برخی افراد پس از انجام تمرینات شدید و فشرده، کوه ‌پیمایی و رفتن به ارتفاعات یا عبور از تغییرات قابل ‌توجه دمایی، به‌ مدت کوتاهی دچار تنگی نفس شوند. در صورتی که فرد در طولانی مدت دچار مشکل حین تنفس شود یا در مواقع عادی کمبود اکسیژن را احساس نماید نشان از بروز نفس تنگی یا بیماری خواهد داشت.

عواملی که در بروز تنگی نفس موثرند:

استرس بیش از حد یکی از عوامل تاثیر گذار در نفس تنگی افراد به شمار می آید و فرد در شرایط بحرانی دچار درد در ناحیه قفسه سینه شده که در نتیجه موجب تنگی نفس می شود. کم تحرکی یا بی تحرکی نیز موجب اختلال در تنفس می شود؛ این روزها کم تحرکی خود موجب بروز بیماری هایی مانند: چاقی و دیابت می شود که می توان گفت یکی از دلایل بروز نفس تنگی به شمار می آید. گاهی نیز بیماری هایی مانند: آسم، آلرژی، برونشیت، حمله قلبی و مشکلات ریه نیز دلیل نفس تنگی در افراد مبتلا به این بیماری ها خواهد شد.

با علائم نفس تنگی آشنا شوید!

هنگامی که فرد دچار تنگی نفس می شود با علائمی مانند: نفس زدن تند و سریع، اختلال در صحبت کردن، فشار روی قفسه سینه، نفس های عمیق و پیوسته و در برخی مواقع که نفس تنگی شدید باشد با علائمی از جمله: تورم در پا و مچ پا، اختلال در تنفس حین دراز کشیدن، کبود شدن لب ها یا نوک انگشتان، نفس نفس زدنی که بعد از 30 دقیقه استراحت هم رفع نشود روبرو می شود.

علل تنگی نفس به شرایط قلب و ریه نیز باز می گردد؛ قلب و ریه، در حمل اکسیژن به بدن و خارج کردن دی اکسید کربن از بدن، دخالت دارند و مشکلات مربوط به هر یک از این بخش ها، تنفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد. تنفس، توسط مغز تنظیم می شود و تعامل پیچیده ای بین مواد شیمیایی مختلف که در خون و در هوا موجود است وجود دارد. سطح اکسیژن، دی اکسید کربن و میزان هموگلوبین خون، نقش مهمی در تنفس دارند.

درمان یا کنترل تنگی نفس!

در صورتی که تنگی نفس شدت بالایی داشته باشد و قابل کنترل نباشد باید به پزشک مراجعه شود. اما در این مقاله راهکاری به شما ارائه می دهیم که با نفس تنگی در مواقع نه چندان حاد بتوانید مشکل تنفسی تان را کنترل یا درمان نمایید!

اصولا افرادی که از تنگی نفس رنج می برند، از ورزشی روزانه دوری کرده و فکر می کنند تمرین کردن موجب بدتر شدن روند تنفسی در آن ها خواهد شد. اما باید گفت که ورزش روزانه و پی در پی یکی از اصلی ترین روش ها در درمان و نیز کنترل نفس تنگی در افراد می باشد. از ساده ترین ورزش هایی که همه ما با فواید بی شمار آن آشنا هستیم، پیاده روی روزانه است. درست است به همین سادگی می توانید با 1 ساعت پیاده روی روزانه باعث درمان و کنترل تنگی نفس شوید.

پیاده روی روزانه موجب افزایش ظرفیت ریه ها و اکسیژن رسانی بیشتر به تمامی بدن خواهد شد. شما می توانید ورزش خود را با قدم زدن آهسته آغاز نمایید و حین پیاده روی تنفس های عمیق انجام دهید. پس از گذشت مدتی می توانید زمان و شدت پیاده روی را افزایش داده تا به همان نسبت ظرفیت ریه های شما نیز افزایش یابد.

با توجه به این روند ماهیچه قلب نیز قوی خواهد شد و با پیاده روی روزانه علاوه بر اینکه اکسیژن رسانی به بدن بیشتر می شود، قلب نیز خونرسانی را افزایش داده و قوی تر از همیشه خون را به سر تا سر بدن پمپاژ می نماید و همین امر موجب تقویت ماهیچه قلب و افزایش گردش خون در بدن می شود. پیاده روی روزانه نقش به سزایی در افزایش ظرفیت تنفسی خواهد داشت و شما با تمرکز بر روی راه رفتن و نفس کشیدن پس از مدتی می توانید تاثیرات مثبت آن را مشاهده کنید.

علاوه بر این با ورزش روزانه می توانید در صورت اضافه وزن به راحتی موجب رسیدن به اندامی متناسب شوید و نیز نفس تنگی را به خوبی کنترل نمایید. ورزش سبب می شود که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و قدرت مضاعفی در کنترل بیماری خود به دست آورید.

بر روی تردمیل پیاده روی کنید!

تردمیل دستگاه ورزشی است که طرفداران بسیاری دارد و می توان گفت این روزها نقش این دستگاه ورزشی هوازی در درمان برخی بیماری ها بسیار موثر بوده است. تمرین بر روی تردمیل برای افرادی که نفس تنگی دارند از این جهت مناسب است که می توانند با پیاده روی بر روی دستگاه با سرعت بسیار آهسته شروع به تمرین نمایند و با توجه به اطلاعاتی که مانیتور تردمیل در اختیار فرد قرار می دهد به خوبی از وضعیت جسمانی خود مطلع شوند.

این افراد می توانند به خوبی برنامه تمرینی کنترل شده ای را بر روی دستگاه داشته و طبق آن پیش روند و پس از مدتی می توانند شروع به افزایش شدت تمرین بر روی تردمیل نمایند. علاوه بر این تردمیل دستگاهی است که در محیط خانه وجود دارد و می توان برای پیاده روی و ورزش روزانه تنها لحظه ای اراده کرد و تمرین را آغاز نمود.

پس از آموزش راه رفتن بر روی تردمیل و تنظیم تنفس بر روی دستگاه، می توان ظرفیت ریه را افزایش داد و نیز در بهتر شدن تنگی نفس قدمی مثبت برداشت. در صورتی که تصمیم دارید نفس تنگی تان را کنترل نمایید به شما توصیه می کنیم ورزش روزانه را فراموش نکنید. برای ورزش روزانه کافیست از پیاده روی ساده آغاز کرده و لازم به فشار بیش از حد نیست. هر روز شروع به پیاده روی کنید، چه با استفاده از دستگاه های ورزشی چه بیرون از منزل تفاوتی ندارد، مهم این است که بتوانید با راه رفتن ورزش را شروع کرده و آن را ادامه دهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :